Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczyciele dostaną te dane! Od połowy czerwca zapłacimy za OC dużo więcej?

12:00, 27.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Fot. archiwum
REKLAMA

Piraci drogowi będą płacić więcej za ubezpieczenie auta? Od 17 czerwca ubezpieczyciele będą mieli dostęp do historii mandatów i punktów karnych, a w związku z tym stawka za polisę może znacznie wzrosnąć. 

Dane mają być udostępniane towarzystwom ubezpieczeniowym, by te mogły z większą dokładnością oszacować ryzyko związanie z zawarciem polisy OC. Historia mandatów i punktów karnych ma być dodatkowym czynnikiem uwzględnianym przy wyliczaniu stawki, tak jak teraz np. wiek czy parametry auta. 

Rozwiązanie to było postulowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń. 

-  Z tych danych będzie mógł skorzystać każdy ubezpieczyciel. Jak do tego podejdzie i w jakim stopniu to wpłynie na jego taryfę, to jest już samodzielna decyzja poszczególnych firm - wskazuje Marcin Tarczyński, rzecznik prasowy PIU.

Nowe przepisy wejdą w życie od 17 czerwca.

Nowelizacja jednak w żaden sposób nie zmusza do korzystania z tych danych. Nie ma także regulacji, które wprost wskazują na wpływ mandatów i punktów karnych na wysokość stawki. 

System ma dziury? 

- System nie będzie wpływał na zachowania wszystkich kierujących - wskazuje Wirtualna Polska. 

Eksperci wskazują na fakt prowadzenia przez wielu Polaków pojazdów służbowych. Pojazdy te ubezpieczone są przez firmy, a nie osoby prywatne. W tej sytuacji nowy system nie zadziała. 

Podobnie w przypadku, kiedy auto będzie zarejestrowane na członka rodziny. To bardzo częsta praktyka w przypadku młodych kierowców, którzy chcą uniknąć wysokich stawek OC. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%