Zamknij
REKLAMA

Stawki tych podatków będą nadal obniżone? Znamy ważny termin

12:00, 12.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Fot. archiwum DDW
REKLAMA

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przedłużyć pierwszą tarczę antyinflacyjną. Z pierwszych informacji wynika, że działanie tarczy ma zostać wydłużone o dwa miesiące. 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT, który obejmuje m.in. wydłużenie okresu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej 1.0, a także dostosowuje prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony trafił do Sejmu. 

O ile wydłużą tarczę 1.0? 

Poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050) proponował, by założenia tarczy obowiązywały do momentu, kiedy inflacja spadnie do 2,5 proc. (z możliwością odchylenia o jeden pp.)

Zapis ten nie znalazł jednak uznania w oczach obozu rządzącego. 

Wiceminister finansów Artur Soboń wskazał, że przedłużenie pierwszej tarczy antyinflacyjnej ma zrównać termin obowiązywania z drugą tarczą (tą która obniża m.in. VAT na żywność). 

Obie tarcze mają funkcjonować do 31 lipca. Co dalej? Tego nie wiadomo. Sam wiceminister twierdzi, że decyzja jeszcze nie zapadła. 

- Będziemy decydować, patrząc na bieżąco i oceniając inflację, o przedłużeniu obu tarcz lub nie - cytuje Sobonia Wirtualna Polska. 

To nie jedyne zmiany.

W projekcie znalazło się również wydłużenie do końca roku "okresu obowiązywania procedury uproszczonej w przypadku eksportu na Ukrainę technologii o znaczeniu strategicznym". Wydłużono również (o 36 miesięcy) działanie przepisów "na mocy których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może kontrolować inwestycje w polskie firmy, dokonywane za pośrednictwem podmiotów z krajów OECD przez podmioty z innych państw". 

Tarcza antyinflacyjna 1.0 - co zawiera 

W ramach projektu do końca lipca będzie obowiązywać obniżka stawki podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej w gospodarstwach domowych, zwolnienie z podatku handlowego przy sprzedaży detalicznej paliw, a także obniżenie stawki podatku akcyzowego na lekki olej opałowy.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%