Zamknij
REKLAMA

Nowe dowody osobiste z opóźnieniem! Od kiedy składanie wniosków?

16:10, 28.09.2021 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Nowe dowody osobiste z odciskiem palców miały pojawić się już sierpniu. Skąd wynika opóźnienie? 

Nowe dowody osobiste mają zawierać odciski palców. To kolejna cecha biometryczna obok zdjęcia i podpisu. Odciski na dowodach, podobnie jak w przypadku paszportów, mają być pobierane w miejscu składania wniosku. 

Dowody z odciskiem palca miały być wdrażane już w sierpniu. Skąd zatem poślizg? 

Jak tłumaczy sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński kłopot wynikał z konieczności wyposażenia urzędów gmin i miast w specjalistyczne urządzenia do pobierania odcisków. 

- Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych - tłumaczy Cieszyński. 

Nowe dowody mają być wdrażane od 7 listopada. Tym razem nie ma obaw. że coś pójdzie nie tak.  Cieszyński tłumaczy, że trwają szkolenia, które przygotują pracowników do obsługi nowego sprzętu by samorządy były gotowe na 

Co zmieni się dla "zwykłego Kowalskiego"? 

Jak zapowiada Cieszyński wielu różnic nie będzie. Przede wszystkim jednak nie będzie możliwości złożenia wniosku online.

- Z punktu widzenia obywatela wymagane będzie tylko dodatkowo pobranie odcisków palców - tłumaczy sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Nowe dowody będą wydawane osobom powyżej 12. roku życia na 10 lat. W przypadku młodszych osób na 5 lat, bo takie osoby nie będą składały odcisków palców. 

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%