Zamknij
REKLAMA

Jest decyzja rządu ws. obostrzeń! Premier ogłosił to oficjalnie

10:48, 05.02.2021 | M.O.
Skomentuj fot. Dzień Dobry Włocławek
REKLAMA

Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Jakie branże będą mogły wznowić działalność?

Po piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki przedstawił decyzje jakie rząd podjął w sprawie obostrzeń koronawirusowych.

Towarzyszyli mu minister zdrowia Adam Niedzielski, minister rozwoju i pracy Jarosław Gowin oraz minister kultury Piotr Gliński. 

- Wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych i ekspertów.  Obserwujemy stabilizacje zachorowań, ale liczba zgonów jest niepokojąca. COVID-19 zbiera tragiczne żniwo, dlatego możemy mówić dziś o kruchej stabilizacji - mówił Mateusz Morawiecki. 

Jak tłumaczył szef rządu, nie możemy pozwolić sobie na szerokie luzowanie gospodarki. 

- Nie możemy sobie pozwolić zbyt długie całościowe zamknięcie gospodarki, bo będzie mieć to ogromny wpływ na miejsca pracy. Jedyna rozsądna strategia, to strategia krok po kroku - tłumaczył. 

Od 12 lutego (piątek) otwarte będą hotele i miejsca noclegowe do 50% dostępności miejsc. Jak poinformował minister Piotr Gliński, otwarte zostaną także kina i teatry. W tych miejscach również zajęte będzie mogło być co drugie miejsce. 

Otwarty zostanie także sport amatorski. W tym przypadku chodzi o tzw. orliki, korty tenisowe, baseny oraz stoki. Nadal zamknięte będą natomiast siłownie i kluby fitness. 

Decyzja ta została podjęta warunkowo. Po dwóch tygodniach zostaną przeprowadzone analizy. 

- Uruchamiamy go w sposób warunkowy. To jest drugi wymiar trudności tej decyzji. Ta decyzja jest związana z ryzykiem. Oznacza to, że ryzyko transmisji jest duże, ale trzeba potraktować, to co się będzie działo w zależności od naszych zachowań - wyjaśnia minister Adam Niedzielski. 

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że tempo luzowań obostrzeń zależne będzie od tempa szczepień. Tempo szczepień natomiast uzależnione jest od dostaw preparatu. 

- Każdy tego typu krok to mały kroczek powrotu do normalności i chciałbym, żebyśmy dostąpili tego wszyscy. Niczego nie możemy być pewni. Jeśli zachowamy dyscyplinę i utrzymamy rytm dwutygodniowy otwierania gospodarki, to myślę, że dalsze takie etapy są przed nami - dodawał premier Morawiecki. 

(M.O. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%