Zamknij

Informacje o procedurze szczepienia przeciw COVID-19 w Lipnie

18:56, 13.01.2021 P.R. Aktualizacja: 18:57, 13.01.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. /www.freepik.com Zdjęcie ilustracyjne. /www.freepik.com

Pierwsze dawki będą przeznaczone dla osób najbardziej narażonych, takich jak: pracownicy służby zdrowia; mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych; osoby powyżej 60. roku życia; służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko; nauczyciele; rodzice wcześniaków.

Proces rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 roku. Procedura będzie prosta i bezpieczna. Szczepionka jest dobrowolna i darmowa.

Szczepienia w Lipnie będą realizowane w:

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lekarze Rodzinni, ul. Kościuszki 5, tel. 542873442

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnie "WIMED", ul. Dębowa 21, Tel. 542886814

Pozostałe punkty szczepień w województwie kujawsko-pomorskim

Aby wykonać szczepienie trzeba będzie:

- zarejestrować się - w internecie, na infolinii (numer 989) lub u lekarza POZ;

- zgłosić do punktu szczepień, gdzie do podania dawki zakwalifikuje nas lekarz;

- powtórzyć szczepienie po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (e-skierowanie), którego ważność wynosi 60 dni od dnia wystawienia. Zaproszenia będą generowane w sposób automatyczny zgodnie z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.).

By zarejestrować się w celu uzyskania e-skierowania na szczepienie pacjent może:

- skorzystać ze specjalnej infolinii (989 lub 22 62 62 989),
- zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta,
- zapisać się bezpośrednio u swojego lekarza.

Po uzyskaniu e-skierowania pacjent musi umówić się na konkretny termin szczepienia. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta, dzwoniąc na ww. infolinię, bezpośrednio w punkcie szczepień lub w placówce, w której wystawiono skierowanie.

Podczas umawiania się na szczepienie numer e-skierowanie nie będzie wymagany – wystarczy podać swoje dane. Po zarezerwowaniu wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Wiadomość przypominająca zostanie wysłana dodatkowo dzień przed wizytą. Ponieważ procedura szczepienia zakłada przyjęcie dwóch dawek w odstępie ok. 21 dni, pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty.

Podczas wizyty w punkcie szczepień lekarz przeprowadzi kwalifikację do szczepienia. W jej ramach zostaną wykonane podstawowe badania oraz przeprowadzony wywiad zdrowotny z pacjentem. Celem kwalifikacji jest zidentyfikowanie ewentualnych przeciwwskazań do przyjęcia szczepienia oraz redukcja ryzyka wystąpienia błędów medycznych i niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wobec tego, należy poinformować o:

- ciężkich reakcjach alergicznych lub zaburzeniach oddychania po jakimkolwiek szczepieniu,
-utracie przytomności po zastrzyku przyjętym w przeszłości,
- wszystkich zdiagnozowanych chorobach przewlekłych i innych objawach występujących w ostatnich dniach przed przyjęciem szczepienia – zwłaszcza przebiegających z wysoką gorączką (przy łagodnym przebiegu infekcji szczepienie jest możliwe),
- problemach z krzepnięciem krwi, tendencją do tworzenia się siniaków lub przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych,
- osłabionym układzie immunologicznym w wyniku choroby, takiej jak zakażenie wirusem HIV lub zażywaniu leków wpływających na odporność (np. kortykosteroidy),
- wszystkich zażywanych lekach, również tych, jakie będą stosowane po przyjęciu szczepionki.

Jeśli lekarz nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów pacjent może zostać zaszczepiony. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Po przyjęciu szczepienia pacjent będzie musiał odczekać ok. 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiły działania niepożądane.

Szczepienia - zgodnie z Narodowym Programem Szczepień - odbywają się etapami:

Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków, lekarze emeryci mający prawo wykonywania zawodu, którzy mają wystawione e-skierowanie w Internetowym Koncie Pacjenta;

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Więcej informacji

Źródło: Narodowy Program Szczepień, gov.pl/szczepimysie

(P.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%