Zamknij
REKLAMA

Koronawirus: Od soboty powiat lipnowski będzie znajdował się w strefie żółtej

16:59, 08.10.2020 | PAP
Skomentuj Fot. PAP
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek, że decyzje takie zapadły w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem i spowodowanych nim zgonów. "Dzisiaj słowa klucze to spokój i odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania COVID-19 dzięki noszeniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego" - akcentował na konferencji prasowej w Warszawie szef rządu.

Od soboty cały kraj znajdzie się w strefie żółtej; w czerwonej z najpoważniejszymi ograniczeniami będą 32 powiaty i sześć miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie powszechny.

[ZT]5532[/ZT]

Od 10 października obowiązek zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy, będzie obowiązkowy w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

W województwie kujawsko-pomorskim w czerwonej strefie będzie powiat aleksandrowski i Grudziądz.

Szef rządu zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni o kolejne kilka tysięcy zwiększy się liczba łóżek szpitalnych dostępnych dla pacjentów z Covid-19. Teraz jest ich obecnie ponad 9 tys.

Premier wskazał, że wolne jest obecnie ok. 500 z ponad 800 respiratorów przewidzianych dla osób chorych na COVID-19 i podał, że w magazynach jest jeszcze ponad 500 dodatkowych.

- Druga fala (pandemii) też do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny, ale jednocześnie korzystając z doświadczeń, których nabraliśmy. W sobotę przedstawimy kolejne zasady, które będą dotyczyły walki z COVID-19 tu i teraz, walki z sposób zorganizowany, korzystający z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów - akcentował premier. Stwierdził, że na dziś nie ma konieczności izolowania Polski, tak jak to było wiosną.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji m.in. o planowanym dalszym zwiększeniu udziału lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w opiece nad pacjentami z koronawirusem. Zadaniem lekarza rodzinnego będzie też kierowanie na izolację domową i opieka w trakcie tej izolacji.

Szef resortu zdrowia wskazywał na konieczność poprawy koordynacji opieki nad pacjentem z koronawirusem. Zapowiedział, że część personelu medycznego zostanie przesunięta z dotychczas wykonywanych zadań do walki z epidemią COVID-19. Przypomniał, że lekarze będą mogli kierować na testy zgodnie z wiedzą medyczną, bez konieczności spełnienia przez pacjenta czterech kryteriów: gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku. 

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

strefastrefa

0 0

Czerwona strefa dla oddziału wew w szpitalu 15:50, 09.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lolololo

0 0

Cała Polska w strefie żółtej, a nie tylko Lipno ...Przypominam redaktorku z Bożej łaski.. 13:04, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WładcaWładca

0 0

Pytam się za co zarabia tyle Pieniędzy? Brat starosty pracujący w szpitalu!
Pytam sie ile zarabia o której nikt nie wie w ogóle co robi! 18:08, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiS PiS

0 0

Trzeba będzie sie przyjrzeć jak PIS dojdzie do władzy w tym powiecie 20:01, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sowasowa

0 0

Muszą gdzieś dorabiać!!..zeby odzyskać ! 00:43, 30.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%