Zamknij
REKLAMA

Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi w dobie koronawirusa

14:23, 08.05.2020 | M.J
Skomentuj
Fot. nadesłane
REKLAMA

W dobie ogólnoświatowej pandemii wielkim wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i podjęcie działań mających na celu niedopuszczenie do zarażenia koronawirusem w miejscach pobytu zbiorowego, szczególnie osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych. Na terenie powiatu lipnowskiego też znajduje się miejsce wymagające szczególnej uwagi władz samorządowych, które sprawują nad nim nadzór -  Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi.

Na chwilę obecną  przebywa w nim 143  pensjonariuszy, w DPS-ie pracuje 103 pracowników. Chcąc zoptymalizować system funkcjonowania podległego Staroście dps-u i uchronić przebywających w nim pensjonariuszy i pracowników przed zarażeniem  koronawirusem, z dniem 15 marca br. jednostka ta została zamknięta dla odwiedzających, a 31 marca br. Starosta wydał polecenie o zamknięciu dostępności tej placówki.

Przy pełnym zrozumieniu personelu, pracowników i dyrekcji, wprowadzony został rotacyjny system pracy, tj. I grupa pracowników (ok. 40 osób) stawiła się do pracy na 6 dniową odizolowaną zmianę. Pracownicy pracują w systemie 12 godzin pracy/ 12 godzin odpoczynku, przy czym przez okres 6 dni nie opuszczają domu pomocy społecznej. Zgodnie z poleceniem Starosty na ten okres dyrekcja zapewniła pracownikom miejsca do odpoczynku/spania oraz wyżywienie. Z pierwszą grupą pracowników obecna była, również w trybie 6- dniowej pracy w warunkach odizolowania, dyrektor dps-u. Od 8 kwietnia br. prace w takim systemie podjęła druga grupa pracowników (ok. 40 osób) z kadrową jako osobą zarządzającą zastępującą dyrektora. Grupa pracowników wchodząca na 6 dniową zmianę jest poddana badaniu temperatury, przeprowadzany jest z pracownikami wywiad i pobierane stosowne oświadczenia, po dopuszczeniu do pracy zmienią na podobnych zasadach obecnie pracujących i śpiących w dps-ie kolegów i koleżanki.  Zmiany są przeprowadzane w taki sposób, by była jak najmniejsza styczność pomiędzy wymieniającymi się pracownikami.

- W tym miejscu chciałbym wyrazić swoja ogromną wdzięczność pracownikom i kadrze DPS-u, że opuścili rodziny, odłożyli na bok prywatne sprawy i z pełnym poświęceniem stanęli do opieki nad osobami im powierzonymi. Wszyscy wiemy jak głęboko dotykają nas ograniczenia w funkcjonowaniu na co dzień, jak ciężko znosić izolację. Proszę zatem wyobrazić sobie jakim obciążeniem dla pracowników jest praca w izolowanych jednostkach, tu mierzą odłożyć własne frustracje i opiekować się, wspierać być czasem „terapeutą” lub osobą, która wysłucha dla pensjonariuszy. Nieść im z uśmiechem wsparcie i pomoc. Na chwilę obecną nie ma żadnego stwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem ani wśród pensjonariuszy, ani wśród pracowników i mam nadzieję, że wprowadzony system pracy zapewniający pełną izolację utrzyma ten stan w dalszej perspektywie. Podjęte przeze mnie działania wynikają ze zdroworozsądkowego i zdecydowanego podejścia. Trzeba reagować szybko i zdecydowanie by, w miarę możliwości,  zahamować lub spowolnić  rozprzestrzenianie się pandemii - powiedział Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski.

źródło Starostwo Powiatowe w Lipnie

(M.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA