Zamknij

Inwestowanie w debiuty giełdowe

13:29, 17.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:30, 17.09.2021

Inwestowanie w debiuty giełdowe to bez wątpienia coraz bardziej popularny temat. Na czym zatem polega udział w IPO i czy to się faktycznie opłaca?

Dlaczego spółka wchodzi na giełdę? 

Kiedy spółka akcyjna debiutuje na giełdzie papierów wartościowych oznacza to, że jej akcje stają się przedmiotem publicznego obrotu. Ich aktualna cena i zarazem wartość rynkowa będzie od tej pory wyrażona w notowaniach giełdowych. 

Tym co najbardziej interesuje inwestorów jest tzw. IPO (ang. Initial Public Offering) co w wolnym tłumaczeniu oznacza pierwszą ofertę publiczną. Spółka wystawia wówczas swoje akcje na rynku pierwotnym czyli jeszcze przed oficjalnym wejściem na giełdę. Mogą być to akcje już istniejące należące choćby do założycieli spółki, ale również do współtwórców, pracowników, jak i funduszy, które we wczesnym okresie wsparły ją finansowo. Nie zmienia to faktu, że w ramach pierwszej oferty publicznej spółka może także wyemitować nowe akcje, dzięki którym pozyska dodatkowy kapitał na rozwój działalności. Struktura takiego debiutu odpowiada na pytanie po co spółka chce wejść na giełdę. Z reguły jest to częściowe bądź też całościowe spieniężenie się, wyjście z inwestycji aktualnych udziałowców lub po prostu pozyskanie kapitału na inwestycje.

Czy warto interesować się debiutami giełdowymi?

Akcje emitowane w ramach IPO są zawsze oferowane w konkretnym przedziale cenowym, z ustaleniem maksymalnej ceny, na podstawie której określona zostaje górna granica wartości oferty. Przedział cenowy jest ustalany z reguły z uwzględnieniem wstępnego zainteresowania taką pierwszą ofertą publiczną ze strony inwestorów. Oczywiście, zarząd spółki nie powinien w tym przypadku przesadzać i ustalać zbyt wysokiej ceny maksymalnej. Takie działanie może skutecznie zniechęcić inwestorów. 

Z drugiej strony spółka, nie powinna się też wycenić się za nisko, ustalając maksymalną cenę w ofercie na poziomie postrzeganym jako “promocyjny”. Wtedy zainteresowanie może się okazać znacznie wyższe niż ilość dostępnych na sprzedaż akcji. W efekcie spółka pozyska znacznie mniej kapitału niż realnie mogła. 

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w debiuty giełdowe, koniecznie sprawdź tutaj i zapoznaj się z ofertą Saxo Bank Polska. 

Inwestowanie w IPO a bezpieczeństwo

Udział w debiutach giełdowych, tak samo jak inne rodzaje lokowania kapitału na rynkach finansowych, jest związane z ryzykiem utraty całości lub przynajmniej części środków. Nikt nie da gwarancji, że akcje takiej spółki zyskają na wartości. Warto mieć to na uwadze i tak jak w przypadku każdej inwestycji, dokonać odpowiedniej analizy finansowej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%