Zamknij

Jak dbać o firany żakardowe, aby służyły przez lata?

artykuł sponsorowany + 00:00, 25.05.2021

Firany żakardowe to jedne z najpopularniejszych ozdób okiennych w polskich domach. Wyjątkowo gładkie i przyjemne w dotyku, pasują zarówno do eleganckich, minimalistycznych wnętrz, jak i tych w bogatszym stylu prowansalskim czy vintage. Wiele z nich posiada wielkoformatowe, okazałe wzory, które błyskawicznie przyciągają wzrok, nie pozostawiając miejsca dla innych dekoracji. Wysoka jakość i estetyka materiałów żakardowych są nie do podważenia, dlatego warto poświęcić nieco uwagi na ich prawidłowe czyszczenie. Jak zatem zadbać o żakardowe firanki, aby zachowały swoją formę i piękny kolor? Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak chronić swoje firanki przed niszczącym upływem czasu!

Jak należy prać firanki żakardowe?

Przed podjęciem decyzji o zakupie firanek żakardowych, należy dokładnie sprawdzić stan włókien. Przeważnie są to tkaniny poliestrowe z domieszką bawełny, które nie wymagają specjalnego traktowania. Można je prać w pralce kilka razy w roku, jednak w niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza, i bez użycia silnych środków piorących, jak wybielacze czy odplamiacze chlorowe, które osłabiają włókna i sprawiają, że firanka traci sprężystość i formę. Większość nowych pralek posiada specjalny program do delikatnych tkanin – warto z niego skorzystać, aby móc cieszyć się żywotnością swoich firanek jak najdłużej.

Firanki żakardowe a pranie ręczne

W sklepach można znaleźć także szlachetniejsze żakardy, będące mieszanką jedwabiu z wełną czy wiskozą. Takie tkaniny należy prać wyłącznie ręcznie, uprzednio je namaczając i delikatnie wygniatając. Podczas ręcznego zapierania plam, nie wolno pocierać tkaniny o tkaninę, bowiem może to nie tylko zniszczyć firanę, ale również spowodować wniknięcie zabrudzenia w głąb materiału. Warto w tym miejscu pochylić się nad babcinymi sposobami radzenia sobie z zabrudzeniami. Użycie proszku do pieczenia czy zwykłej sody kuchennej powinno wystarczyć do pozbycia się szarego czy żółtego nalotu. W przypadku większych plam, warto zainwestować w nowoczesne środki do prania, które są skuteczniejsze i równe przyjazne w użyciu.

Prasowanie i suszenie firanek żakardowych

Firanki żakardowe posiadają jeden ważny atut – nie wymagają prasowania! Wystarczy lekko wilgotny materiał powiesić w oknie, a grawitacja wykona dalsze prace. Jeżeli jednak należysz do osób, które żelazko traktują jak trzecią rękę, to musisz pamiętać o wybraniu odpowiedniej temperatury prasowania – zbyt wysoka może nieodwracalnie zniszczyć delikatne włókna. Dobrym rozwiązaniem jest prasowanie firanki po odwrotnej stronie albo przez bawełnianą ściereczkę.

Suszenie firanek żakardowych również nie powinno sprawiać problemów – delikatne, lekkie tkaniny należy suszyć jedynie w zamkniętym pomieszczeniu, bez wykręcania i wirowania w pralce. Nieco cięższe materiały również nie powinny być zostawione na słońcu, a jedynie na zwykłej, domowej suszarce, rozłożone równomiernie na szczebelkach, aby nie dopuścić do rozciągnięcia włókien.

Tkaniny żakardowe to materiały o długim rodowodzie, które wciąż zachwycają swoją oryginalnością i nieoczywistym pięknem. Są nie tylko efektowne, ale również łatwe w codziennej pielęgnacji. Wystarczy jedynie zapamiętać kilka prostych zasad właściwego traktowania tych wyjątkowych firan, aby móc zachować ich świeżość na długie lata.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%