Zamknij
REKLAMA

Pożyczka hipoteczna - dla kogo jest to rozwiązanie idealne?

08:09, 30.03.2021 | materiały patnera

Kredyt gotówkowy lub pożyczki pozabankowe to nie jedyne możliwości na uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel. Świetnym i innowacyjnym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna, jednak czy jest to rozwiązanie dla wszystkich?

Czym jest pożyczka hipoteczna? 

Wiele osób mylnie określa kredyt hipoteczny mianem pożyczki hipotecznej. Są to dwa odrębne produkty finansowe różniące się znacznie. Podstawową różnicą jest fakt, że kredyt hipoteczny zaciągany jest wyłącznie w celach związanych z zakupem lub budową nieruchomości. Poza celowością kredytu hipotecznego różnica polega również na tym, że kredyt udzielany jest wyłącznie przez bank. 

Pożyczka hipoteczna to produkt finansowy nieposiadający określonego celu, pieniądze można spożytkować na dowolny cel. Istnieje wyłącznie jeden warunek - pożyczka hipoteczna nie może zostać zaciągnięta na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto w odróżnieniu od kredytu hipotecznego, pożyczka posiada oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej. 

Oprócz różnic kredyt i pożyczka hipoteczna posiadają jedną wspólną cechę. Oba produkty zabezpieczone są na nieruchomości, lecz w przypadku pożyczki musi to być nieruchomość już posiadana przez pożyczkobiorcę. W obu przypadkach podlegają wpisowi do ksiąg wieczystych, dlatego konieczne jest, żeby księga wieczysta w chwili zawarcia umowy już istniała.

Dla kogo jest pożyczka hipoteczna? 

Pożyczkę hipoteczną może zaciągnąć wyłącznie osoba fizyczna, ale nie każda osoba fizyczna będzie zdolna do uzyskania środków finansowych w ten sposób. Aby móc zaciągnąć pożyczkę trzeba spełnić kilka warunków: 

  • posiadać prawo własnościowe do nieruchomości;
  • wykazywać dochód (wysokość jest zależna od kwoty pożyczki);
  • być osobą pełnoletnią.

Najczęściej dodatkowym kryterium jest, aby na zabezpieczonej nieruchomości nie było innych hipotek, dlatego trudność w zaciągnięciu pożyczki hipotecznej będą mieć osoby z przeterminowanymi zadłużeniami lub zobowiązaniami hipotecznymi. Ponadto bank sprawdzi historię kredytową w BIK, a także wpisy w Krajowym Rejestrze Długów.

Cel pożyczki hipotecznej może być różny. Najczęściej finansowane są za jej pomocą zakupy sprzętu lub remont, a nawet zakup samochodu. Często zawierana jest również z konieczności zapłaty zobowiązania finansowego, na przykład w stosunku do byłego małżonka. Warto pamiętać, że podczas szukania możliwości na sfinalizowanie inwestycji związanych z nieruchomością prawdopodobnie lepiej sprawdzi się kredyt hipoteczny. 

Procedura przyznania pożyczki hipotecznej jest dłuższa niż zwykłego kredytu gotówkowego czy pożyczki pozabankowej. Powodem tego jest konieczność ustanowienia hipoteki. Dlatego pożyczka hipoteczna nie jest produktem finansowym odpowiednim dla osób, które potrzebują gotówki szybko. 

Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna? 

Oba produkty finansowe mają swoje plusy i minusy. Dlatego przed podjęciem decyzji o finalnym zobowiązaniu warto skonsultować się z ekspertem. Specjaliści Expander dobiorą indywidualnie do potrzeb przyszłego pożyczkobiorcy odpowiednie parametry i wskażą, który sposób finansowania okaże się lepszy. 

Z pożyczki hipotecznej warto skorzystać w sytuacji, gdy potrzebna jest większa kwota, powyżej 100 tysięcy złotych. W takiej sytuacji korzystny będzie długi okres spłaty, a zatem niższa rata kredytu. Specjaliści Expander wskazują, że istnieje możliwość zawarcia umowy na kwotę stanowiącą nawet 80% wartości nieruchomości. 

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie korzystne dla osób potrzebujących stosunkowo niewielkiej kwoty do kilkudziesięciu tysięcy złotych i chcą dostać gotówkę szybko. Pieniądze wpłyną na konto nawet tego samego dnia, nie trzeba przeprowadzać dodatkowych procedur związanych z ustanowieniem hipoteki umownej na nieruchomości. 

Podsumowując, pożyczka hipoteczna to świetne rozwiązanie jednak nie dla każdego. Aby z niego skorzystać, trzeba posiadać nieruchomość, a procedura jest czasochłonna. Zaletą jest możliwość zaciągnięcia pożyczki nawet na 80% wartości nieruchomości i nawet 30-letni harmonogram spłaty. Przed decyzją należy skonsultować się z doradcą, aby wybrać odpowiednią ofertę dopasowaną do konkretnych potrzeb.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%