Zamknij

Kompresory tłokowe - rodzaje, zastosowania, korzyści

09:00, 27.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:06, 27.02.2020

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w wielu procesach chemicznych i produkcyjnych, dlatego też kompresory tłokowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze rodzaje kompresorów tłokowych, ich szerokie zastosowanie i największe atuty.

Jak działają kompresory tłokowe?

Mechanizm działania kompresorów tłokowych wbrew pozorom jest bardzo prosty. W momencie, gdy tłok opuszczony zostaje w dół, to automatycznie zwiększa się dostępna przestrzeń, a spadek ciśnienia powoduje otwarcie zaworu wlotowego, dzięki któremu powietrze może zostać wciągnięte do komory sprężarki. Gdy tłok przejdzie przez punkt zwrotu, który odpowiada maksymalnej objętości komory kompresora, to zawór wlotowy zostaje zamknięty. W trakcie zmniejszania się komory sprężania automatycznie wzrasta ciśnienie powietrza. Zawór spustowy otwiera się dopiero wtedy, gdy ciśnienie osiągnie odpowiednią wartość. Otworzenie zaworu spustowego umożliwia sprężonemu powietrzu opuszczenie komory sprężania.

Jakie są rodzaje kompresorów śrubowych?

W dzisiejszych czasach kompresory tłokowe dostępne są w wielu różnych odmianach. Większość osób dokonuje podziału biorąc pod uwagę nie tylko wydajność, ale również pojemność zbiornika. Biorąc pod uwagę te parametry można wyróżnić kompresory jednostopniowe i dwustopniowe.

Kompresory tłokowe jednostopniowe z praktycznego punktu widzenia działają tak samo jak zwykłe pompy tłokowe. W urządzeniach tych ciśnienie gazu zwiększane jest za pomocą posuwistego ruchu tłoka. Gaz sprężany jest najczęściej poprzez zmniejszenie jego objętości w samym cylindrze. Kompresory tego typu można śmiało zaliczyć do grupy kompresorów objętościowych. Urządzenia jednostopniowe dostępne są w wielu wariantach wydajnościowych i pojemnościowych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak mniejsze kompresory, które zapewniają dużą mobilność. W kompresorach jednostopniowych wykorzystywany jest rzędowy układ cylindrów, dzięki któremu można znacząco zwiększyć wydajność.

Jeżeli chodzi o kompresory dwustopniowe to są to urządzenia o zdecydowanie większych rozmiarach. Jak sama nazwa wskazuje w maszynach tych sprężanie gazów odbywa się dwufazowo. W pierwszej fazie gazy sprężane są poprzez ruch posuwisty tłoka w cylindrze pionowych, a dopiero później korzysta się z pomocy poziomego tłoka wysokiego ciśnienia.

Bezolejowe kompresory tłokowe

W wielu branżach wymagana jest idealna jakość powietrza, które całkowicie musi być pozbawione nawet najmniejszych cząsteczek olejowych. W takich sytuacjach doskonale poradzą sobie niezawodne kompresory tłokowe bezolejowe, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Tego typu maszyny bardzo często można spotkać na przykład w przemyśle elektronicznym albo spożywczym, gdzie jak powszechnie wiadomo warunki sanitarne muszą być spełnione w 100%. Najbardziej zaawansowane są bezolejowe kompresory tłokowe dentystyczne, które jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych. Na rynku dostępne są także specjalne maszyny, które dostosowane są do wymagań laboratoryjnych i medycznych. Bezolejowe maszyny poradzą sobie nawet w hydroforach albo przy napowietrzaniu wody. Warto wspomnieć także o kompresorach tłokowych cichych i wyciszonych, które podczas swojej pracy są w stanie utrzymać niewielki poziom hałasu.

Jakie zalety?

Nowoczesne kompresory tłokowe np. takie: http://www.arbatech.pl/kompresory-i-sprezarki-tlokowe są uniwersalne i mogą pochwalić się dużą mobilnością, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Jeżeli chodzi o stopień sprężania dla małych kompresorów, to wynosi on nie więcej niż 4. W przypadku dużych kompresorów tłokowych stosunek ciśnienia gazu zasysanego do tłoczonego nie przekracza wartości 6. W najlepszych maszynach można spotkać się z kolei ze stopniem sprężania na poziomie 8. Kompresory tłokowe są dość prostymi maszynami. Mało skomplikowana konstrukcja nie ma żadnego wpływu na wydajność kompresora. Prosta budowa przekłada się oczywiście na dużą trwałość, co jest olbrzymią zaletą. Oryginalne kompresory tłokowe wykonane z wysokiej jakości materiałów przy odpowiedniej eksploatacji, mogą pochwalić się dużą żywotnością i odpornością na awarie.

Jakie minusy?

Kompresory tłokowe mają nie tylko same zalety, ale również kilka wad, o których należy zawsze pamiętać. Największym minusem jest oczywiście niewielka wydajność maszyn. Aby po części rozwiązać ten problem warto postawić na oryginalne maszyny od renomowanych producentów. W przypadku większych kompresorów tłokowych sporym mankamentem może okazać się także energochłonność. Podczas długotrwałej pracy kompresora unikać należy także nadmiernego nagrzewania się sprężonego gazu.

Czy warto?

Kompresory tłokowe są znacznie tańsze od zdecydowanie bardziej zaawansowanych konkurentów. Między innymi to właśnie dzięki przystępnej cenie cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. Tłokowe kompresory są doskonałym wyborem dla początkujących przedsiębiorców, którzy z przyczyn finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup droższych maszyn. Prosta konstrukcja znacząco zmniejsza koszty eksploatacji oraz koszty ewentualnego serwisowania. Nowoczesne kompresory tłokowe to najlepszy wybór dla tych osób, które poszukują idealnego kompromisu pomiędzy jakością a przystępną ceną.

Zastosowania kompresorów tłokowych

Kompresory tłokowe jak wspomniano powyżej charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dlatego też są łatwe w przenoszeniu. Olbrzymia mobilność ma duży wpływ na szerokie zastosowanie. Maszyny tego typu bardzo często są podstawowym wyposażeniem na przykład małych warsztatów samochodowych. Kompresory tłokowe wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Mowa tutaj między innymi o budownictwie albo górnictwie. Bardzo wiele kompresorów tłokowych wykorzystywanych jest także do obsługi nowoczesnych linii produkcyjnych. Maszyny tego typu doskonale sprawdzają się również w narzędziach pneumatycznych. Producenci szlifierek albo piaskarek bardzo często korzystają z olbrzymiego potencjału tych niesamowitych urządzeń.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%