Zamknij
REKLAMA

Zarządzanie domowymi finansami a pożyczki ratalne

14:08, 31.01.2020 | materiały partnera

Odpowiednie zarządzanie domowym budżetem to bardzo ważny element, dzięki któremu pod stałą kontrolą będziesz mieć swoje finanse. Dlatego podczas jego planowania warto uwzględnić m.in. wydatki związane z zaciąganymi zobowiązaniami pożyczkowymi. Pozwoli to stale utrzymywać płynność finansową – nawet wtedy, gdy pojawi się nieprzewidziany wydatek.

Nad każdym domowym budżetem da się zapanować – niezależnie od wysokości osiąganego wynagrodzenia. Trzeba jednak uwzględnić wszystkie ponoszone koszty – przede wszystkim te, które mogą znaczącą go obciążyć i dodatkowo wygenerować dodatkowe opłaty. Mowa m.in. o zaciąganych pożyczkach ratalnych oraz innych zobowiązaniach finansowych. Dlatego warto kierować się kilkoma poniższymi zasadami, dzięki którym w ryzach utrzymasz domowy budżet.

Raty pożyczek zawsze spłacaj w pierwszej kolejności

Chociaż każdy ponoszony koszt jest istotny, niektóre wydatki mają znacznie wyższą rangę. Mowa m.in. o opłatach związanych z zaciągniętą pożyczką ratalną. Tego rodzaju wydatki należy regulować w pierwszej kolejności. Dlaczego?

Powód jest prosty: każda nieterminowa wpłata oznacza doliczanie odsetek. Do tego mogą dochodzić koszty związane z telefonicznymi przypomnieniami, monitami oraz innymi czynnościami wynikającymi z windykacji. W efekcie niska miesięczna rata może urosnąć do dużych kwot – i to właśnie one zaburzą domowy budżet.

Kolejną pożyczkę zaciągnij dopiero po spłacie poprzedniej

Jeśli Twój budżet jest mocno naciągnięty, nie decyduj się na kolejną pożyczkę ratalną. Ze zobowiązania skorzystaj dopiero wtedy, gdy uregulujesz aktualne zobowiązanie. Dzięki temu uda Ci się zachować płynność finansową – także wtedy, gdy pojawi się nieprzewidziany wydatek.

Pamiętaj, że niektóre firmy pozabankowe nie udzielają wsparcia wówczas, gdy jedna pożyczka jest już aktywna. Jeśli więc złożysz wniosek i otrzymasz decyzję odmowną, możesz tylko stracić pieniądze pobrane w ramach prowizji za złożenie wniosku i jego analizę.

Ustal limit wysokości raty, którego nie przekroczysz

– Jeżeli chcesz zachować płynność finansową, warto ustalić taką wysokość miesięcznej raty, której nigdy nie przekroczysz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze – niezależnie od sytuacji materialnej – będziesz w stanie terminowo uregulować zobowiązanie – radzi ekspert https://www.hapipozyczki.pl/, firmy udzielającej pożyczek ratalnych.

Jak wybrać dobrą pożyczkę ratalną?

W zaciąganiu pożyczek na raty pozabankowych nie ma nic złego – pod warunkiem, że decyzja jest dokładnie przemyślana. Nie można dopuścić do sytuacji, w której uzyskane zobowiązanie będzie stanowiło znaczne obciążenie domowego budżetu. Dlatego warto więc dokładnie przeanalizować dostępne oferty, zwracając uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Koszty pożyczki

Częstym błędem popełnianym przez pożyczkobiorców jest porównywanie wyłącznie oprocentowania. Chociaż to ważny parametr, nie jest najważniejszy – uwzględnia bowiem tylko naliczane odsetki.

Chcąc mieć pogląd na całkowitą sumę zobowiązania do spłaty, warto porównywać RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to wskaźnik informujący nie tylko o odsetkach, ale również o pozostałych kosztach pozaodsetkowych, np. prowizji, opłacie przygotowawczej, ubezpieczeniu itp.

Samo porównanie RRSO nie zawsze daje jasną informację o kosztach. Dlatego warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach www poszczególnych pożyczkodawców. Wpisując określone parametry pożyczki, można otrzymać dane o wysokości miesięcznej raty oraz o RRSO.

  • Okres spłaty

Pożyczki ratalne mogą być udzielany na różny okres – w zależności od wewnętrznej polityki pożyczkobiorcy. Zasadniczo, im krócej spłacane jest zobowiązanie, tym mniejszą kwotę trzeba w sumie oddać. Nie zawsze jednak jest to opłacalne, ponieważ różnica może wynieść zaledwie kilkaset złotych przez cały okres finansowania.

Przykład. Załóżmy, że potrzebujesz 6000 zł i korzystasz z pożyczki ratalnej dostępnej na www.hapipozyczki.pl. W pierwszym wariancie wybierasz okres spłaty wynoszący 24 miesiące. Wówczas do oddania masz 6604,80 zł (RRSO 9,81%). W drugim wariancie okres finansowania wynosi 48 miesięcy – do spłaty masz 7209,60 zł (RRSO 9,72%). Różnica wynosi w sumie tylko 600 zł – nie jest to duża kwota, a daje znacznie mniejsze raty.

Czasami warto więc wydłużyć okres spłaty pożyczki, aby zyskać większe poczucie bezpieczeństwa. Różnicę między wysokością raty w pierwszym i drugim wariancie można natomiast wpłacać na konto oszczędnościowe. Można w ten sposób krok po kroku budować finansowe zabezpieczenie w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Pożyczka ratalna wcale nie musi zaburzać domowych finansów. Jeśli tego rodzaju wydatki uwzględnisz podczas planowania budżetu, zachowasz płynność finansową.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone