Ogrody w stylu nowoczesnym wprost nawiązują do rozwiązań tak charakterystycznych dla współczesnych trendów architektonicznych oraz designerskiej aranżacji wnętrz. Cieszą się ogromną popularnością, jednak wymagają od projektantów naprawdę dobrego pomysłu, a przede wszystkim uwzględnienia w planie wszelkich detali – tylko wtedy efekt będzie spektakularny.
Ogrody nowoczesne idealnie komponują się z innowacyjnymi trendami projektowymi i tworzą z nimi bardzo funkcjonalną, a zarazem niezwykle estetyczną całość. Chyba każdy zauważył, że coraz częściej w przestrzeni miast, ale i terenów podmiejskich, a nawet wiejskich pojawiają się domy charakteryzujące się swoistą powściągliwością i surowością w wyrazie. To zdecydowana opozycja do tradycyjnych nurtów budownictwa jednorodzinnego, nawiązujących do stylu dworkowego. Trudno się zatem dziwić zmianom w podejściu do projektowania ogrodów przydomowych. Minimalistyczne i dość proste bryły nie korespondowałyby dobrze z lekko nieuporządkowanymi ogrodami w stylu naturalistycznym czy rustykalnym – rozwiązaniem zatem jest postawienie na harmonię, ład i umiar aranżacyjny. Dotyczy to nie tylko samej kompozycji ogrodu, ale również wykorzystanych w przestrzeni ogrodowej budowli ogrodowych, a także roślin. To wyjątkowo trudna w realizacji, ale i efektowna stylistyka. Ze względu na zastosowanie bardzo prostych i wyrazistych form naprawdę łatwo o uwypuklenie wszelkich ewentualnych niedoróbek. Liczy się każdy detal oraz odpowiednia jakość materiałów, a swoistą kropkę nad i stanowią dobrze dobrane meble ogrodowe z technorattanu. Cały ogród ma nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale jest także niezwykle funkcjonalny.
W najprostszej sytuacji są ci, którzy tworzą ogród od postaw przy okazji stawiania domu. Wtedy można zamówić projekt domu razem z ogrodem i wszystkie elementy zostają doskonale ze sobą zharmonizowane. Należy przy tym podkreślić, że rozwiązania charakterystyczne dla stylu nowoczesnego niekoniecznie sprawdzą się, kiedy już stoi bryła domu w stylu klasycznego dworku polskiego albo w stylu rustykalnym. Liczne elementy dekoracyjne i to z reguły o niezbyt prostych kształtach kłócą się z prostotą, geometrycznym projektem opartym o podstawowe figury geometryczne, jak prostokąt, kwadrat, koło czy trójkąt. Łatwo stworzyć kiepski w ostatecznym wyglądzie dysonans pomiędzy domem a ogrodem.
Co więcej, nawet duża powierzchnia ogrodu niezbyt nadaje się tego typu koncepcję – można ewentualnie wprowadzić jakieś motywy nowoczesne, ale trudno byłoby zagospodarować cały ogród w tej formie. Dominuje określony ład i przejrzystość całego układu. Pomimo niesamowitej prostoty w odbiorze, to nowoczesna aranżacja ogrodu okazuje się wyjątkowa trudna i skomplikowana w realizacji – o błędy bardzo łatwo, więc najlepiej powierzyć zadanie projektowe osobie mającej odpowiednią wiedzę i specjalizującej się w tego typu koncepcjach.
Ogród nowoczesny powinien zatem być wpisany w ogólną kompozycję architektoniczną jako swego rodzaju część większej całości, na którą składa się nie tylko sama przestrzeń ogrodowa, ale i bryła domu.
Efektowne zdobienia, bogata paleta kolorów, różnorodność roślin, nieregularnie wytyczone ścieżki czy wiele elementów małej architektury – to wszystko może tworzyć fantastyczny ogród, ale nie taki o charakterze nowoczesnym, w którym nie ma znaczenia ilość, ale przede wszystkim jakość, oszczędność w formie i wysmakowany design. Swoisty minimalizm widać praktycznie w każdym elemencie zarówno w ogólnym zarysie koncepcyjnym, jak i doborze kształtów, materiałów, kolorystycznym, roślin oraz dodatków. Była już mowa o geometryczności, która powinna dominować w ukształtowaniu całej przestrzeni ogrodowej, ale również w kompozycjach roślin, a nawet w wyglądzie mebli ogrodowych.
To nie jest miejsce na niemal codzienne zabiegi pielęgnacyjne - ciągłe przycinanie roślin, nawożenie czy przesadzanie. Ogród nowoczesny nie wydaje się dobrym rozwiązaniem dla zapalonych ogrodników, którzy relaksują się poprzez nieustanną troskę o rośliny. On ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi i doznaniom estetycznym, a więc być jak najbardziej wygodny, funkcjonalny oraz idealnie dopasowany do potrzeb domowników. To w zasadzie wizja ogrodu samowystarczalnego i dlatego można nawet całkowicie zrezygnować z rozległych trawników, które przecież wymagają systematycznego koszenia, na rzecz nawierzchni żwirowych albo wyłożonych kamiennymi bądź betonowymi płytami. Dzięki temu znacznie łatwiej osiągnąć też geometryczne wzory.
W podobny sposób kreuje się kompozycje roślinne – można zdecydować się na pojedyncze rośliny o określonym kształcie albo uporządkowane, niewielkie i jednobarwne formy geometryczne. Do formowania idealnie nadają się bukszpany, cisy, tuje czy graby. Często sadzi się drzewa w wersji miniaturowej, jak brzozy, klony czy ozdobne jabłonie. Dobrze się sprawdzają magnolie i robinie, a także berberys, różaneczniki czy odmiany wierzby. Ponadto wykorzystuje się trawy ozdobne, juki i tworzące zgrabne kobierce rozchodniki oraz rojniki.
Ogród nowoczesny często zatem przybiera postać ogrodu minimalistycznego albo w stylu japońskim, w którym pojawia się tak charakterystyczne bonsai. Efekty powinny być spektakularne i podkreślać niezwykłą elegancję przestrzeni ogrodowej. Rośliny zaś nie mogą dominować, ale pełnią jedynie funkcję służebną względem architektury oraz mebli.
Podsumowaniem harmonii i ładu całej kompozycji okazują się odpowiednio dobrane elementy małej architektury, a także nowoczesne w formie meble do ogrodu. W tego typu ogrodzie mogą się znaleźć altany czy pergole, o ile oczywiście cechuje je prosty kształt bez fantazyjnych elementów ozdobnych. Ciekawie prezentuje się na pewno wyjątkowo nowoczesne rozwiązanie, jakim jest pergotenda.
Zrobione są zazwyczaj z aluminium, wysokiej jakości tworzyw sztucznych albo surowego drewna – podobnie jak meble ogrodowe, które wyróżnia prosta, acz elegancka forma. Dominujące będą barwy szarości, ale ciekawym zabiegiem, niekiedy stosowanym przez odważniejsze osoby, jest przełamanie swoistej monochromatyczności poprzez wyraziste barwy poduszek – pojawiają się ostre kolory, jak żółty czy pomarańczowy.
Meble ogrodowe w stylu nowoczesnym powinna cechować duża wytrzymałość, łatwość utrzymania w czystości, brak konieczności konserwacji oraz wygoda użytkowania. To dlatego tak chętnie wykorzystuje się meble z technorattanu. Oprócz zestawów złożonych ze stolika, kanapy i komfortowych w siedzeniu krzeseł często spotyka się wygodne leżaki ogrodowe, które zachwycają niezwykłą wręcz prostotą formy.
Bardzo ważny element kompozycji nowoczesnej stanowi odpowiednio dobrane oświetlenie. Starannie rozlokowane punkty świetlne doskonale podkreślają poszczególne detale przestrzeni ogrodowej i dodają im uroku. Jednocześnie, jak pozostałe detale, pełnią funkcję praktyczną. Oczywiście trudno oczekiwać od opraw świetlnych wyszukanych kształtów, bo i lampy czy latarnie powinny mieć proste, wręcz minimalistyczne formy.
Bardzo nowoczesnym w wyrazie detalem oświetleniowym jest donica podświetlana, która jednocześnie ma charakter dekoracyjny i praktyczny. Służy zatem nie tylko do posadzenia roślin, ale również do subtelnego i designerskiego oświetlenia przestrzeni. W ten sposób nawet w nocy ogród zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem.
Duże donice z betonu, ceramiki lub tworzywa sztucznego również są typowym elementem kompozycji nowoczesnej. Ich geometryczne kształty znakomicie komponują się z architekturą oraz roślinami. To interesujący i niebanalny motyw ozdobny, który pomimo pewnej surowości w wyglądzie naprawdę przykuwa wzrok.
Ogród nowoczesny powinien zatem kojarzyć się z uporządkowanym i minimalistycznym w formie stylowym salonem, a nie dziką przestrzenią z bujną i wielokolorową roślinnością. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć projekt i przede wszystkim dobrać odpowiednie, dobrze wyselekcjonowane elementy przestrzeni – nie tylko małą architekturę, ale i meble ogrodowe, oświetlenie, detale dekoracyjne oraz roślinność.