Zamknij
REKLAMA

Podatki - gorący temat

10:19, 22.02.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Podatki zawsze budzą emocje, ale w tym roku to wyjątkowo gorący temat. Od stycznia zaszło bowiem wiele zmian w prawie podatkowym, które trzeba znać, zwłaszcza gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Niektóre z tych zmian będą dla podatników powodem do radości, inne niekoniecznie. Dobra wiadomość, jest taka, że podatnicy będą mogli więcej odliczyć od uzyskanego przez nich dochodu. Podatnik będzie mógł również odliczyć od swojego przychodu pensję swojego małżonka oraz małoletnich dzieci. Te zmiany zostały wprowadzone przez dwie nowelizacje. Pierwsza z nich to zmiany w ustawie o PIT, na które podatnicy długo czekali. Możliwość wliczenia do kosztów przychodów członków rodziny to zmiana, która ucieszy wielu podatników. Do kosztów można wliczyć nie tylko pensję, ale też wynagrodzenie z praktyk absolwenckich współmałżonka czy pensje dzieci, które osiągnęły pełnoletność lub innych członków rodziny, jak na przykład rodzice lub rodzeństwo.

Sposób na smog

Obsługa księgowa firm, którą zajmuje się nasze biuro, to gwarancja, że wszystkie podatki zostaną odprowadzone zgodnie z najnowszymi nowelizacjami, na czym podatnicy mogą tylko skorzystać. W 2019 roku weszła w życie także ulga na termomodernizację. Mogą na nią liczyć zarówno ci, którzy termomodernizację w tym roku rozpoczną, jak i ci, którzy są już w trakcie jej przeprowadzania. Celem wprowadzenia tej ulgi jest chęć skuteczniejszej walki ze smogiem. Ulga na termomodernizację domów wynosi aż do 23 procent kosztów inwestycji. W sumie przez okres trzech lat będzie można odliczyć aż 53 tysiące złotych. Jeżeli zależy nam na poznaniu konkretnej kwoty, którą będziemy mogli odliczyć, to z pewnością może nam ją wyliczyć księgowość, dzięki czemu już przed przystąpieniem do prac, będziemy wiedzieć, jakie wydatki nas czekają i jaka kwota do nas wróci. Z ulgi tej mogą skorzystać ponoszący koszty właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych, które zostaną poddane termomodernizacji.

Nowy rok, nowe zasady

Obsługa księgowa firm oferowana przez biuro TaxCoach z pewnością przyda się tym przedsiębiorcom, którzy będą brali w leasing samochody służbowe. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują bowiem nowe zasady opodatkowania leasingu, a także kupna i użytkowania samochodów osobowych w firmach. Niektóre z tych zmian budzą nieco kontrowersji. Do najważniejszych można zaliczyć podniesienie limitu amortyzacji w przypadku nabycia samochodów hybrydowych i spalinowych oraz dla samochodów elektrycznych. Dla uzyskania dokładnych informacji o tych zmianach warto odwiedzić księgowość firmy lub biuro rachunkowe. Ważna jest bowiem cena pojazdów, które nabyliśmy – nie wszystkim przysługuje wspomniana ulga. Większość zmian podatkowych weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, ale nie wszystkie. Wyjątkiem jest limit 225 tysięcy dla pojazdów elektrycznych, który ma wejść w życie dopiero, gdy Komisja Europejska wyda decyzję, że przepis ten jest zgodny z przepisami unijnymi. Najwięcej na tych zmianach zyskają przedsiębiorcy, którzy chcą kupić samochód elektrycznych o cenie wyższej niż 86 tys. zł, ale tańszy niż 150 tys. zł.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone