Zamknij
REKLAMA

Praca na wysokościach - co trzeba wiedzieć?

10:30, 31.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Praca na znacznych wysokościach niesie za sobą niestety duże ryzyko, dlatego powinny wykonywać ją osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i stosowne badania lekarskie. Oczywiście niezbędny będzie też odpowiedni sprzęt oraz zabezpieczenia. Taka praca uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych więc lepiej nie kusić losu.

Praca na wysokości - co oznacza ten termin?

Fakt faktem nie każda praca wykonywana na wysokości w świetle prawa faktycznie nią będzie. W tej kwestii warto wcześniej zapoznać się z przepisami, bo niekoniecznie prace na elewacji budynku jednorodzinnego będą wymagały stosowania dodatkowych zabezpieczeń i specjalistycznych rusztowań. Prawo mówi, iż wykonywanie czynności powyżej jednego metra nad ziemią to już praca na wysokości, jednak jeśli pracownik posiada dodatkowe zabezpieczenia w postaci oszklonych ścian, barierek trwale zamocowanych lub ścian o wysokości 1,5 m nie jest to kwalifikowane już jako praca, która wymaga badań lekarskich, kwalifikacji pracownika czy dodatkowych zabezpieczeń. Przed rozpoczęciem robót warto wcześniej dokładnie sprawdzić, jak sytuacja wygląda od strony prawnej i jakie wyposażenie warto się uzbroić dla własnego dobra.

Co przyda się do pracy na wysokości?

Oczywiście umiejętności i odbycie stosownego szkolenia. Nie obejdzie się jednak bez konkretnego wyposażenia, które zapewni bezpieczne wykonywanie wszystkich czynności na dużej wysokości. W zależności od wykonywanych prac może się przydać:

dobrej jakości, stabilne rusztowanie aluminiowe zapewniające i komfort pracy i bezpieczeństwo,
specjalny pomost zaopatrzony w antypoślizgową platformę. Taki rodzaj rusztowania idealnie sprawdzi się do prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku,
pomost przejezdny, dzięki któremu szybko uda się dokonać różnych napraw nawet na dużych wysokościach,
schody z platformą umożliwiające prace nawet na wysokości 4 metrów,
drabiny.

Z zakupem bądź wypożyczeniem niezbędnego sprzętu do pracy na wysokościach w dzisiejszych czasach nie ma żadnego problemu. Wystarczy sprawdzić bogatą ofertę dramix.pl, gdzie na pewno każdy znajdzie komfortowe rozwiązanie dopasowane do potrzeb.

Specjalne konstrukcje na zamówienie

Nie zawsze dostępne konstrukcje umożliwiające prace na dużych wysokościach będą wystarczające. Obecnie producenci takiego sprzętu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują specjalne konstrukcje wykonywane pod specjalne zamówienie. Jeśli gotowe rozwiązania nie są komfortowe, nie trzeba się martwić, bo zawsze jest wyjście z sytuacji. Trzeba tylko skontaktować się z odpowiednią firmą.

Kary za nieprzestrzeganie prawa

Niestety, jeśli podczas kontroli zostanie ujawnione, iż osoby, które pracują na wysokościach, nie mają odpowiednich badań czy odpowiedniego zabezpieczenia będzie wiązało się to z nałożeniem surowej kary pieniężnej nie tylko na samych pracowników, lecz także na osobę, która zleca wykonanie danych czynności, bo to w jej kwestii leży zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Lepiej więc nie kusić losu i nie narażać ani własnego życia, ani osób zatrudnionych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%