Zamknij
REKLAMA

Turcja coraz popularniejsza na wakacje wśród mieszkańców Lipna. Poznaj zalety tego kraju!

15.29, 18.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 15.29, 18.11.2022

Jako że Turcja honoruje zarówno paszporty, jak i dowody osobiste (w celach turystycznych), kierunek ten staje się wśród mieszkańców Lipna coraz popularniejszy. Na wakacyjny wyjazd do tego kraju warto zdecydować się jednak nie tylko z uwagi na brak konieczności wyrabiania paszportu. Turcja czaruje swoją oryginalnością i orientalnym charakterem oraz zaprasza pięknymi widokami, fantastyczną kuchnią i rewelacyjną pogodą.‌

Turcja a dobra pogoda

Jeśli jesteś mieszkańcem Lipna, to wiesz, jak pogoda potrafi być kapryśna. Wiedzą to zasadniczo wszyscy Polacy, dlatego nic dziwnego, że planując wakacje, szukasz destynacji stabilnych pogodowo. Taka właśnie jest Turcja. Kraj o klimacie śródziemnomorskim subtropikalnym oferuje turystom dogodne warunki do zwiedzania przez naprawdę cały rok. Tym, którzy pragną wygrzać się na słońcu, polecamy miesiące letnie. Jeśli chcesz cieszyć się piękną pogodą, ale przy niższych wartościach temperatur, pomyśl o wyjeździe w kwietniu, maju bądź październiku i listopadzie (średnie temperatury dla tych miesięcy wahają się od 20 do 24°C).

Turecka przygoda kulinarna

Podczas wakacji pragniesz zapewne doświadczać nowych rzeczy. Wyjazd do Turcji umożliwi Ci to na bardzo wielu polach – również tym kulinarnym. Kuchnia turecka to coś więcej niż znany nam kebab – obfituje w oryginalne słodkie i ostre smaki oraz składniki takie jak owoce morza, sery, warzywa, ryby czy mięso. Jeśli pojedziesz do tego kraju, koniecznie wybierz się do restauracji i skosztuj typowych tureckich potraw, żeby sprawdzić, czy przypadną Ci do gustu. Polecamy Menemen, Icli Kofte czy Burek, a także kultowe desery (Baklava, Kunefe). Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Nie, dlatego tym bardziej polecamy ten kierunek!

Najpopularniejsze zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Podróż warto rozpocząć od odwiedzenia dawnej stolicy Turcji, a więc Stambułu. Miasto obfituje w zabytki i zapierające dech w piersiach budowle – na uwagę każdego turysty zasługują przede wszystkim:

  • Hagia Sophia – okazała świątynia uważana przez znawców za unikatową budowlę nurtu bizantyjskiego,
  • Błękitny Meczet – największa świątynia muzułmańska, jeden z najcenniejszych historycznie obiektów religijnych w kraju,
  • Meczet Sulejmana – drugi co do wielkości meczet w Stambule, wybudowany w latach 50. XVI wieku,
  • Pałac Topkapi – potężna budowla w stylu bizantyjskim, siedziba sułtanów.

Oprócz tego możesz rozważyć wycieczki do innych interesujących lokalizacji. Polecamy odwiedzić starożytne miasta (Efez, Troja i Perge), a także urokliwą Kapadocję, a więc tak zwany księżycowy krajobraz – możesz nawet podziwiać go z góry, wykupując lot balonem. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz się do Turcji na dłużej niż 90 dni, będzie Ci potrzebny paszport. Zastanawiasz się nad formalnościami z nim związanymi, dotyczącymi np. fotografii? W takim razie sprawdź artykuł na stronie https://paszporty.com.pl/ile-zdjec-do-paszportu/.

Piękne morza i plaże

Turcję wyróżniają też turkusowe wybrzeża, czysta, ciepła woda i ogromne oraz piękne plaże, na których zapomnisz o otaczającym Cię świecie. Jeśli myślisz o wypoczynku bezpośrednio nad morzem, sprawdź, co do zaoferowania ma stolica Tureckiej Riwiery – Antalya. W mieście tym nie ma miejsca na nudę – nawet jeśli chcesz poleżeć na plaży, popołudniami i wieczorami możesz wyruszyć w podróż po klimatycznych uliczkach miasta, urozmaicając sobie wyjazd o zwiedzanie zabytków, które są na wyciągnięcie ręki. Po więcej informacji przydatnych dla podróżników zapraszamy do serwisu paszporty.com.pl.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%