Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie domu drewnianego w Lipnie – droższe niż dla nieruchomości betonowej?

12.51, 18.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 12.52, 18.11.2022

Domy drewniane mają wiele zalet – ładnie się prezentują, zapewniają przyjazny mikroklimat i dobre warunki termiczne. Z uwagi na materiał wykonania są jednak bardziej narażone na pożar niż konstrukcje murowane. Czy z tego powodu właściciele nieruchomości z drewna powinni być przygotowani na drogie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie domu drewnianego trudniej dostępnego niż murowanego

Znalezienie polisy dla domu murowanego jest łatwe i szybkie – wystarczy udać się do agenta ubezpieczeniowego w Lipnie czy otworzyć kalkulator ubezpieczenia nieruchomości, żeby w kilka chwil wybrać odpowiednią i zarazem korzystną cenowo ofertę. Towarzystwa z chęcią ubezpieczają murowane domy niezależnie od lokalizacji, powierzchni czy roku wybudowania. A jak sytuacja wygląda z konstrukcjami drewnianymi? Tutaj rynek jest już znacznie mniej nasycony, a liczba polis wyraźnie ograniczona.

O ile dla nowo powstałej nieruchomości drewnianej można znaleźć ubezpieczenie bez większych problemów, choć oferta jest okrojona, to w przypadku starszych budynków pojawiają się już schody. Wiele towarzystw stosuje limity w tym zakresie, uniemożliwiając wykupienie polisy np. dla domu starszego niż 50 czy 65 lat. Górna granica zależy wyłącznie od polityki przyjętej przez daną firmę. Dlaczego używa się takiego mechanizmu? Przyczyna jest prosta: ponieważ nieruchomości w czasach PRL-u były budowane z nieporównywalnie mniej solidnych i bezpiecznych materiałów, technologii i rozwiązań niż współczesne konstrukcje. W związku z tym stare domu drewniane są bardziej podatne na:

  • ryzyko wybuchu pożaru,
  • włamania,
  • zniszczenia przez wandali,
  • ulewy i powodzie,
  • huragany.

Relatywnie duża podatność na uszkodzenia podwyższa ryzyko ubezpieczeniowe, które wraz z wiekiem budynku rośnie coraz bardziej i w pewnym momencie przekracza barierę opłacalności z punktu widzenia towarzystwa. Właśnie dlatego stosowany jest ten limit.

Porównując składki wyliczone przez agenta z Lipna czy analizując ubezpieczenie domu drewnianego na ubezpieczeniemieszkania.pl z kwotami, jakie trzeba zapłacić za polisę dla nieruchomości murowanej, widać wyraźne różnice. Otóż w większości towarzystw zdecydowanie droższe są ubezpieczenia budynku drewnianego – składka jest wyższa o 15-75% w zależności od firmy. Pocieszeniem może być to, że istnieje kilka towarzystw, które sprzedają ubezpieczenie nieruchomości w jednakowych cenach niezależnie od tego, czy została ona wykonana w technologii drewnianej, czy murowanej.

Jak wybrać ubezpieczenie drewnianego domu

Jeśli chodzi o wybór samej polisy, należy stosować się do tych samych zasad co przy poszukiwaniu ubezpieczenia dla domu murowanego. Kluczowym aspektem jest więc rodzaj produktu – zastanów się, czy interesuje Cię najbardziej podstawowa wersja obejmująca wyłącznie mury, czy możesz rozszerzona o elementy stałe albo również mienie ruchome? Poza przedmiotem ubezpieczenia przemyśl też zakres jego działania.

Odszkodowanie za zniszczenia w nieruchomości możesz uzyskać w razie wystąpienia zdarzeń, które zostały wymienione w umowie jako dopuszczalne przyczyny szkód objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela. Sprawdź, czy znajdują się wśród nich wszystkie prawdopodobne z Twojego punktu widzenia ryzyka, w tym przede wszystkim pożar, włamanie i kradzież, wandalizm, przepięcie, huragan czy ulewa. Właśnie na te niebezpieczeństwa najbardziej narażony jest bowiem Twój dom. Warto też dokupić ubezpieczenie wyposażenia wnętrza, czyli mienia ruchomego. W celu znalezienia odpowiedniej oferty zachęcamy do wizyty w serwisie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%