Zamknij
REKLAMA

OC na raty w Lipnie – czy to się opłaca?

07.37, 09.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 07.38, 09.11.2022

Mieszkańcy Lipna, którzy chcą wykupić komunikacyjne ubezpieczenie OC, mogą opłacić składkę od razu w całości lub rozłożyć ją na raty. Pytanie, czy warto to zrobić i czy jest to opłacalna decyzja? Spróbujmy znaleźć na nie odpowiedź.

Raty sposobem na mniejsze obciążenie budżetu kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe to podmioty rynkowe, które konkurują pomiędzy sobą o klientów z Lipna i wszystkich pozostałych miejscowości oraz regionów w Polsce. Zdają sobie sprawę, że w przypadku obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej mają ograniczone pole manewru, bo muszą ściśle stosować się do przepisów zawartych w ustawie, która reguluje zakres i warunki, jakie powinno spełniać ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, osobowego, zabytkowego czy jakiegokolwiek innego. Jednym ze sposobów, które stosują firmy z branży w celu pozyskania klientów, jest możliwość rozłożenia składki na raty.

Pracownicy towarzystw mają świadomość, że dla wielu osób wydatek na polisę stanowi duże obciążenie portfela przy zakupie samochodu. Sam koszt pojazdu jest pokaźny, a do tego dochodzi przecież podatek od kupna auta oraz wspomniane obowiązkowe OC bądź ewentualnie jeszcze dodatkowe ubezpieczenia w rodzaju autocasco, NNW czy assistance. Zresztą nawet samo przedłużenie aktualnej polisy bywa drogie, szczególnie jeśli kierowca jest młody, ma krótką lub zerową historię ubezpieczeniową albo wiele stłuczek czy kolizji na koncie. W tej sytuacji OC na raty staje się kuszącą propozycją.

OC na raty – droższe niż standardowo

Możliwość podzielenia składki na kilka części sprawia, że obciążenie finansowe związane z zaopatrzeniem się w obowiązkową polisę zostaje rozłożone w czasie, a w związku z tym jest mniej odczuwalne. Nic więc dziwnego, że tym rozwiązaniem są zainteresowane m.in. osoby, którym zaproponowano drogie ubezpieczenie w Lipnie. A jak z kwestią opłacalności takiego rozwiązania? Tej kwestii warto przyjrzeć się bliżej, żeby móc podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję.

Otóż polisa OC spłacana w ratach w większości przypadków jest droższa niż w przypadku standardowej ceny uregulowanej w jednej części od razu po kupnie. Taki mechanizm jest zresztą czymś normalnym i stosowanym też w wielu innych branżach. Warto mieć jednak świadomość, że dając klientowi możliwość rozłożenia składki na raty, towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje pewne ryzyko. Z czym się ono wiąże?

Składka na raty, ale ochrona całoroczna

Chodzi o to, że nawet jeśli umowa została zawarta na płatność w ramach dwóch, trzech czy czterech rat, towarzystwo zapewnia całoroczną ochronę ubezpieczeniową. To z kolei oznacza, że również po zaprzestaniu płacenia kolejnych rat OC Twój samochód będzie widoczny w systemie jako opłacony. Nie otrzymasz więc grzywny ani mandatu, ale już wezwanie do zapłaty od towarzystwa ubezpieczeniowego jak najbardziej. Możesz mieć świadomość, że firma nie zrezygnuje ze swoich interesów i do skutku będzie domagać się od Ciebie spłaty zaległych rat, sięgając w tym celu po wszelkie dostępne narzędzia. Wniosek: nie wymiguj się od płacenia i przestrzegaj umów, które podpisujesz.

Wracając do samej opłacalności OC na raty, można przyjąć, że po zastosowaniu tego mechanizmu cena polisy wzrasta średnio o 5-15%. Jednocześnie należy pamiętać, że zdarzają się oferty umożliwiające opłacenie składki w częściach bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów dodatkowych. Są one dość rzadkie, ale w ich przypadku koszt polisy pozostaje identyczny niezależnie od tego, czy płatność zostaje rozłożona na raty, czy nie. Właśnie takie oferty można traktować jako opłacalne.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%