Zamknij

Kolka niemowlęca pod kontrolą - fakty i mity o najczęściej występującym zjawisku wśród niemowląt

15:15, 19.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:16, 19.09.2022
pixabay pixabay

Kolka to słowo, które wśród wielu rodziców wzbudza paniczny strach. Nic w tym dziwnego, widok rozpaczliwie płaczącego, prężącego się z bólu dziecka należy do tych najgorszych. W poszukiwaniu rozwiązań na kolkę dziecięcą nowo upieczeni rodzice mogą natrafić na wiele mitów. W tym artykule poznasz najczęściej pojawiające się fakty i mity dotyczące kolki.

Kolka wynika z nieprawidłowej opieki

Mit. Wielu rodziców błędnie zakłada, że bóle brzuszka związane z kolką wynikają tylko i wyłącznie z nieprawidłowej opieki. Choć stosowanie smoczków do butelek ze zbyt dużymi otworami, nieodpowiednia technika karmienia czy zbyt wczesne rozszerzanie diety mogą mieć wpływ na pojawienie się tego zjawiska, nie oznacza to, że bezpośrednio je wywołują. Kolka pojawia się także u maluchów, które są w prawidłowy sposób karmione.

Ból brzuszka zawsze oznacza wystąpienie kolki u niemowlaka

Mit. Kolka to nie to samo co ból brzucha u dziecka. Należy nauczyć się rozpoznawać objawy zwiastujące oba te zjawiska, by móc wdrożyć odpowiednie kroki przy każdym z nich. Ból brzucha może mieć swoje źródło w poważnych dolegliwościach zdrowotnych, które należy jak najprędzej skonsultować z pediatrą. By dowiedzieć się, jak odróżnić kolkę niemowlęcą od bólu brzucha, odwiedź stronę https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/kolka-u-niemowlat-i-noworodkow-przyczyny-objawy-bolu/.

Objawy kolki u niemowlaka można złagodzić

Prawda. Choć nie mamy wpływu na to, czy kolka pojawi się u naszego dziecka, mamy wpływ na to, jak bardzo jest uciążliwa dla niego, gdy już się pojawi. Istnieje wiele sposobów, by złagodzić kolkę niemowlęcą. Na samym początku warto upewnić się, czy nie popełniamy wymienionych wyżej błędów w karmieniu. Często już zmiana techniki karmienia ma ogromny wpływ. Oprócz tego nie możemy zapominać o masażu brzuszka, ogrzewaniu brzuszka ciepłym ręcznikiem, a także bliskości, która na malca działa w kojący i uspokajający sposób.

Kolka nie występuje u noworodka

Mit. Kolka nie jest zjawiskiem charakterystyczny wyłącznie dla niemowląt. Kolka u noworodka jest równie częstym przypadkiem - może pojawić się nawet do 3. tygodnia życia. Znacznie częściej jednak szczyt kolki przypada między 4 a 6 tygodniem życia.

Kolka może pojawić się o każdej porze dnia

Mit. Jest to jeden z kilku elementów, który pozwala odróżnić kolki u niemowlaka od bólu brzucha. Podczas gdy ból brzucha może pojawić się o każdej porze dnia, najczęściej po posiłku, kolka występuje zazwyczaj popołudniami lub wieczorami.

Przyczyny kolki niemowlęcej nie są do końca znane

Prawda. Choć przyczyn występowania kolki wymienianych jest wiele, tak naprawdę do dziś te konkretne nie są znane. Obecnie zwraca się uwagę nie tylko na niedojrzałość układu pokarmowego malca, czy nieodpowiednie żywienie (chodzi zarówno o technikę, jak i nietolerancję na laktozę), ale również na czynniki psychospołeczne. Istnieje możliwość, że kolkę może wywoływać nadmiar bodźców zewnętrznych, czy niepokój matki związany ze stresem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%