Zamknij
REKLAMA

Pomoc w wytwarzaniu energii w komórkach, czyli koenzym Q10 – tabletki

11:50, 12.07.2022 | materiał partnera

Ciało człowieka naturalnie wytwarza Q10, ale jego produkcja ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem. Na szczęście, możemy uzyskiwać ten związek chemiczny poprzez suplementy lub żywność. Warunki zdrowotne, takie jak choroby serca, zaburzenia mózgu, cukrzyca i rak, zostały powiązane z niskim poziomem ważnego składnika, jakim jest koenzym Q10. Tabletki, jak i suplement w płynie możemy przyjmować zamiennie, w zależności od preferencji.

Przyczyny niedoboru koenzymu Q10

W związku z faktem, że produkcja tego związku chemicznego w organizmie człowieka spada wraz z wiekiem, na tego typu niedobory najczęściej cierpią osoby starsze. Innymi przyczynami niedoboru mogą być:

  • Niedobory żywieniowe, takie jak niedobór witaminy B6
  • Defekty genetyczne w syntezie lub wykorzystaniu Q10
  • Zwiększone zapotrzebowanie tkanek w wyniku choroby
  • Choroby mitochondrialne
  • Stres oksydacyjny spowodowany starzeniem się
  • Skutki uboczne kuracji statynami

Korzyści zdrowotne

Jedną z podstawowych funkcji koenzymu Q10 jest pomoc w generowaniu energii w komórkach. Bierze udział w wytwarzaniu trifosforanu adenozyny, który bierze udział w przenoszeniu energii w komórkach. Jego drugą kluczową rolą jest służenie jako przeciwutleniacz i ochrona komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Nadmierne ilości wolnych rodników prowadzą do uszkodzeń oksydacyjnych, które mogą zakłócać normalne funkcjonowanie komórek. Ten związek chemiczny jest obecny w każdej komórce ludzkiego ciała, jednak najwyższe stężenia znajdują się w narządach o największym zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki, płuca i wątroba.

Koenzym Q10 może pomóc w leczeniu niewydolności serca

Niewydolność serca jest często konsekwencją innych chorób serca, takich jak choroba wieńcowa lub wysokie ciśnienie krwi. Warunki te mogą prowadzić do zwiększonego uszkodzenia oksydacyjnego, a także zapalenia żył i tętnic. Niewydolność serca występuje, gdy problemy te wpływają na serce do tego stopnia, że ​​nie jest ono w stanie regularnie kurczyć się, rozluźniać ani pompować krwi przez ciało.

Poprawa płodności

Koenzym Q10 jest bezpośrednio zaangażowany w proces produkcji komórek jajowych, a wraz z wiekiem proces ten spowalnia, przez co organizm jest mniej skuteczny w ochronie komórek przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Podobnie męskie plemniki są podatne na skutki uszkodzenia oksydacyjnego, co może skutkować zmniejszoną liczbą plemników, niską jakością nasienia i niepłodnością.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%