Zamknij
REKLAMA

Pozew zbiorowy frankowiczów – sprawdź, czy to dobry pomysł!

00:00, 03.06.2022 | materiał partnera

Sprawy frankowe cieszą się ogromną popularnością i nie są to mrzonki, bowiem w I kwartale roku 2022 do sądów wpłynęło ponad 16 tysięcy spraw z powództwa frankowiczów. Nie budzi zatem wątpliwości fakt, iż najbardziej skutecznym sposobem na zakończenie swojej niezdrowej relacji z kredytem frankowym jest pozew, który można złożyć w trybie grupowym oraz indywidualnym. Dziś rzadko mówi się o pozwach grupowych, z uwagi na rekordową ilość wygranych spraw w postępowaniach niezespołowych, ale również linia orzecznictwa sprawia, iż pozew zbiorowy nie do końca może być opłacalny dla frankowiczów.

  • Banki w żaden sposób nie podejmują retoryki pozytywnej dla rozwiązań ugodowych, zatem jedyną słuszną drogą wydaje się dochodzenie swoich roszczeń przed sądem
  • Wygrane frankowiczów stanowią ponad 98 proc. wygranych spraw w postępowaniach indywidualnych
  • Pozew zbiorowy łączy się z ryzykiem braku indywidualnego podejścia do sprawy, a tym samym po trosze uniemożliwia dochodzenie konkretnych żądań finansowych od banku

Pozew zbiorowy frankowiczów mniej atrakcyjny niż indywidualny

Zawiłość formalności oraz określenie szans na powodzenie w przypadku pozwów zbiorowych frankowiczów jest bardzo skomplikowana. Taki pozew musi obejmować minimalnie 10 osób z roszczeniem tego samego rodzaju oraz oparte na takiej samej argumentacji, co w stanie faktycznym jest bardzo ciężkie do osiągnięcia, ponieważ umowy frankowe posiadają różne wzorce oraz konstrukcje. Pozew zbiorowy frankowiczów może być także mało skuteczny, z uwagi na brak rozpatrywania okoliczności zawarcia umowy, co rzecz jasna – ma znaczenie i praktykowane jest w przypadku pozwów indywidualnych, a także – nie można dochodzić zwrotu nadpłaconych rat. Dla frankowiczów, którym bardzo zależy na czasie również znajdzie się minus tej sytuacji, bowiem sprawy tego typu potrafią ciągnąć się latami, a już na pewno proces ten jest trzykrotnie dłuższy, niż w przypadku jednego, osobnego pozwu. Najdłuższa tego typu sprawa trwała aż 10 lat.

Oddalony przez sąd pozew zbiorowy frankowiczów

Odnosząc się do braku możliwości rozpatrzenia okoliczności zawarcia umów, niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew zbiorowy frankowiczów, który obejmował aż 3,2 tys. umów kredytowych. Żądania zawarte w powództwie oscylowały wokół uznania, iż zawarte umowy kredytowe zawierają klauzule abuzywne, a traktować je należy, jak kredyt udzielony w polskich złotych, a tym samym oparty na procentowaniu LIBOR. Widzimy zatem, iż pozwy zbiorowe nie są oparte na skutecznej argumentacji, a ilość spraw obejmujących powództwo zbiorowe zaprzecza możliwości określenia sytuacji każdej z umów kredytowych.

Pozew zbiorowy frankowiczów – mniejsze koszty, mniejsze korzyści

Obowiązujące przepisy zakładają, iż w przypadku pozwu zbiorowego opłata sądowa wynosi połowę kwoty pobieranej w przypadku pozwu indywidualnego, czyli 500 zł. Ponadto zmniejsza się koszt obsługi prawnej, bowiem dzielony on jest na wszystkich frankowiczów występujących w pozwie na jednego pełnomocnika. Kancelaria frankowa Włocławek podaje, iż opłaty za usługę prawną na rynku frankowym nie są kuriozalnie wysokie, a ryzyko jakie można ponieść w związku z wyborem pozwu zbiorowego zamiast podejścia do sprawy frankowej indywidualnie może przynieść więcej strat, niż zysków. Może i frankowicze zaoszczędzą, ale tym samym – będą długo czekać w niepewności, co do tego, czy pozew zostanie rozpatrzony pozytywnie. Ponadto, jeśli frankowicze składający pozew zbiorowy będą chcieli rościć o zwrot nadpłaconych rat i tak zmuszeni będą do złożenia pozwu indywidualnego.

Warto złożyć pozew indywidualny do sądu?

Powyższe pytanie zdaje się być retoryczne, bowiem korzyści płynące ze złożenia pozwu do sądu są niepodważalne i stale potwierdzane kolejnymi orzeczeniami sądów powszechnych. Kancelaria frankowa Włocławek, prowadząc sprawy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ocenia, iż oczekiwanie na rozstrzygnięcie sprawy w Sądzie Okręgowym we Włocławku, czy też w Sądzie Rejonowym w Lipnie jest bardzo krótkie, jak na ilość spraw, która wpływa do sądów codziennie. Pozew indywidualny bez cienia wątpliwości stanowi realne korzyści dla frankowiczów z Lipna, bowiem nie ma żadnej perspektywy na poprawę sytuacji, a frank szwajcarski na przestrzeni najbliższych miesięcy będzie już tylko wyższy, a co za tym idzie – raty kredytu jeszcze bardziej obciążające.

Skontaktuj się z Kancelarią frankową Frejowski CHF i przenalizuj swoją umowę! Dowiedz się, jakie możesz uzyskać korzyści płynące z pozwania swojego banku!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%