Zamknij
REKLAMA

Ogród nowoczesny, który zachwyca

09:17, 10.06.2019 | materiały partnera

Ogrody w stylu nowoczesnym wprost nawiązują do rozwiązań tak charakterystycznych dla współczesnych trendów architektonicznych oraz designerskiej aranżacji wnętrz. Cieszą się ogromną popularnością, jednak wymagają od projektantów naprawdę dobrego pomysłu, a przede wszystkim uwzględnienia w planie wszelkich detali – tylko wtedy efekt będzie spektakularny.

Aranżacje ogrodów w stylu nowoczesnym

Ogrody nowoczesne idealnie komponują się z innowacyjnymi trendami projektowymi i tworzą z nimi bardzo funkcjonalną, a zarazem niezwykle estetyczną całość. Chyba każdy zauważył, że coraz częściej w przestrzeni miast, ale i terenów podmiejskich, a nawet wiejskich pojawiają się domy charakteryzujące się swoistą powściągliwością i surowością w wyrazie. To zdecydowana opozycja do tradycyjnych nurtów budownictwa jednorodzinnego, nawiązujących do stylu dworkowego. Trudno się zatem dziwić zmianom w podejściu do projektowania ogrodów przydomowych. Minimalistyczne i dość proste bryły nie korespondowałyby dobrze z lekko nieuporządkowanymi ogrodami w stylu naturalistycznym czy rustykalnym – rozwiązaniem zatem jest postawienie na harmonię, ład i umiar aranżacyjny. Dotyczy to nie tylko samej kompozycji ogrodu, ale również wykorzystanych w przestrzeni ogrodowej budowli ogrodowych, a także roślin. To wyjątkowo trudna w realizacji, ale i efektowna stylistyka. Ze względu na zastosowanie bardzo prostych i wyrazistych form naprawdę łatwo o uwypuklenie wszelkich ewentualnych niedoróbek. Liczy się każdy detal oraz odpowiednia jakość materiałów, a swoistą kropkę nad i stanowią dobrze dobrane meble ogrodowe z technorattanu. Cały ogród ma nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale jest także niezwykle funkcjonalny.

Fot. Zestaw wypoczynkowy sofa fotele Antibes z aluminium Ogrodowysalon.pl

Ogród idealnie dopasowany do architektury domu

W najprostszej sytuacji są ci, którzy tworzą ogród od postaw przy okazji stawiania domu. Wtedy można zamówić projekt domu razem z ogrodem i wszystkie elementy zostają doskonale ze sobą zharmonizowane. Należy przy tym podkreślić, że rozwiązania charakterystyczne dla stylu nowoczesnego niekoniecznie sprawdzą się, kiedy już stoi bryła domu w stylu klasycznego dworku polskiego albo w stylu rustykalnym. Liczne elementy dekoracyjne i to z reguły o niezbyt prostych kształtach kłócą się z prostotą, geometrycznym projektem opartym o podstawowe figury geometryczne, jak prostokąt, kwadrat, koło czy trójkąt. Łatwo stworzyć kiepski w ostatecznym wyglądzie dysonans pomiędzy domem a ogrodem.

Co więcej, nawet duża powierzchnia ogrodu niezbyt nadaje się tego typu koncepcję – można ewentualnie wprowadzić jakieś motywy nowoczesne, ale trudno byłoby zagospodarować cały ogród w tej formie. Dominuje określony ład i przejrzystość całego układu. Pomimo niesamowitej prostoty w odbiorze, to nowoczesna aranżacja ogrodu okazuje się wyjątkowa trudna i skomplikowana w realizacji – o błędy bardzo łatwo, więc najlepiej powierzyć zadanie projektowe osobie mającej odpowiednią wiedzę i specjalizującej się w tego typu koncepcjach.

Ogród nowoczesny powinien zatem być wpisany w ogólną kompozycję architektoniczną jako swego rodzaju część większej całości, na którą składa się nie tylko sama przestrzeń ogrodowa, ale i bryła domu.

Im mniej, tym lepiej – oszczędna forma ogrodów minimalistycznych

Efektowne zdobienia, bogata paleta kolorów, różnorodność roślin, nieregularnie wytyczone ścieżki czy wiele elementów małej architektury – to wszystko może tworzyć fantastyczny ogród, ale nie taki o charakterze nowoczesnym, w którym nie ma znaczenia ilość, ale przede wszystkim jakość, oszczędność w formie i wysmakowany design. Swoisty minimalizm widać praktycznie w każdym elemencie zarówno w ogólnym zarysie koncepcyjnym, jak i doborze kształtów, materiałów, kolorystycznym, roślin oraz dodatków. Była już mowa o geometryczności, która powinna dominować w ukształtowaniu całej przestrzeni ogrodowej, ale również w kompozycjach roślin, a nawet w wyglądzie mebli ogrodowych.

Fot. Komplet ogrodowy stół rozkładany LEVANTE i krzesła BORA Ogrodolandia.pl

To nie jest miejsce na niemal codzienne zabiegi pielęgnacyjne - ciągłe przycinanie roślin, nawożenie czy przesadzanie. Ogród nowoczesny nie wydaje się dobrym rozwiązaniem dla zapalonych ogrodników, którzy relaksują się poprzez nieustanną troskę o rośliny. On ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi i doznaniom estetycznym, a więc być jak najbardziej wygodny, funkcjonalny oraz idealnie dopasowany do potrzeb domowników. To w zasadzie wizja ogrodu samowystarczalnego i dlatego można nawet całkowicie zrezygnować z rozległych trawników, które przecież wymagają systematycznego koszenia, na rzecz nawierzchni żwirowych albo wyłożonych kamiennymi bądź betonowymi płytami. Dzięki temu znacznie łatwiej osiągnąć też geometryczne wzory.

W podobny sposób kreuje się kompozycje roślinne – można zdecydować się na pojedyncze rośliny o określonym kształcie albo uporządkowane, niewielkie i jednobarwne formy geometryczne. Do formowania idealnie nadają się bukszpany, cisy, tuje czy graby. Często sadzi się drzewa w wersji miniaturowej, jak brzozy, klony czy ozdobne jabłonie. Dobrze się sprawdzają magnolie i robinie, a także berberys, różaneczniki czy odmiany wierzby. Ponadto wykorzystuje się trawy ozdobne, juki i tworzące zgrabne kobierce rozchodniki oraz rojniki.

Ogród nowoczesny często zatem przybiera postać ogrodu minimalistycznego albo w stylu japońskim, w którym pojawia się tak charakterystyczne bonsai. Efekty powinny być spektakularne i podkreślać niezwykłą elegancję przestrzeni ogrodowej. Rośliny zaś nie mogą dominować, ale pełnią jedynie funkcję służebną względem architektury oraz mebli.

Proste i gustowne elementy małej architektury oraz meble ogrodowe

Podsumowaniem harmonii i ładu całej kompozycji okazują się odpowiednio dobrane elementy małej architektury, a także nowoczesne w formie meble do ogrodu. W tego typu ogrodzie mogą się znaleźć altany czy pergole, o ile oczywiście cechuje je prosty kształt bez fantazyjnych elementów ozdobnych. Ciekawie prezentuje się na pewno wyjątkowo nowoczesne rozwiązanie, jakim jest pergotenda.

Fot. Pergotenda Corradi Ogrodowysalon.pl

Zrobione są zazwyczaj z aluminium, wysokiej jakości tworzyw sztucznych albo surowego drewna – podobnie jak meble ogrodowe, które wyróżnia prosta, acz elegancka forma. Dominujące będą barwy szarości, ale ciekawym zabiegiem, niekiedy stosowanym przez odważniejsze osoby, jest przełamanie swoistej monochromatyczności poprzez wyraziste barwy poduszek – pojawiają się ostre kolory, jak żółty czy pomarańczowy.

Meble ogrodowe w stylu nowoczesnym powinna cechować duża wytrzymałość, łatwość utrzymania w czystości, brak konieczności konserwacji oraz wygoda użytkowania. To dlatego tak chętnie wykorzystuje się meble z technorattanu. Oprócz zestawów złożonych ze stolika, kanapy i komfortowych w siedzeniu krzeseł często spotyka się wygodne leżaki ogrodowe, które zachwycają niezwykłą wręcz prostotą formy.

Oświetlenie w ogrodzie nowoczesnym

Bardzo ważny element kompozycji nowoczesnej stanowi odpowiednio dobrane oświetlenie. Starannie rozlokowane punkty świetlne doskonale podkreślają poszczególne detale przestrzeni ogrodowej i dodają im uroku. Jednocześnie, jak pozostałe detale, pełnią funkcję praktyczną. Oczywiście trudno oczekiwać od opraw świetlnych wyszukanych kształtów, bo i lampy czy latarnie powinny mieć proste, wręcz minimalistyczne formy.

Bardzo nowoczesnym w wyrazie detalem oświetleniowym jest donica podświetlana, która jednocześnie ma charakter dekoracyjny i praktyczny. Służy zatem nie tylko do posadzenia roślin, ale również do subtelnego i designerskiego oświetlenia przestrzeni. W ten sposób nawet w nocy ogród zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem.

Fot. Podświetlana donica TOwer Light Ogrodolandia.pl

Duże donice z betonu, ceramiki lub tworzywa sztucznego również są typowym elementem kompozycji nowoczesnej. Ich geometryczne kształty znakomicie komponują się z architekturą oraz roślinami. To interesujący i niebanalny motyw ozdobny, który pomimo pewnej surowości w wyglądzie naprawdę przykuwa wzrok.

Ogród nowoczesny powinien zatem kojarzyć się z uporządkowanym i minimalistycznym w formie stylowym salonem, a nie dziką przestrzenią z bujną i wielokolorową roślinnością. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć projekt i przede wszystkim dobrać odpowiednie, dobrze wyselekcjonowane elementy przestrzeni – nie tylko małą architekturę, ale i meble ogrodowe, oświetlenie, detale dekoracyjne oraz roślinność.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%