Zamknij

Jak uczyć się biologii na poziomie rozszerzonym

art. sponsorowany + 12:43, 18.07.2023 Aktualizacja: 12:43, 18.07.2023
pixabay pixabay

Biologia jest jednym z tych przedmiotów licealnych, których nauka na poziomie rozszerzonym wymaga największych poświęceń. Ilość materiału może się wydawać przytłaczająca, a arkusze maturalne pełne podchwytliwych pytań. Tymczasem jedynie uzyskanie naprawdę dobrego wyniku na maturze zapewnia możliwość studiowania na wymarzonym kierunku, na przykład wydziale lekarskim. Jak uczyć się biologii, aby uzyskiwać jak najlepsze rezultaty? 

Systematyczne przyswajanie wiedzy i rozwijanie umiejętności 

Nauka biologii wymaga od ucznia sporej samodyscypliny i zaparcia. Nie da się ukryć, że może to być proces żmudny i czasochłonny. Ważna jest jednak systematyczność przyswajania nowych pojęć, zrozumienie wszelkich nowo omawianych procesów, przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności kluczowych. 

Bez znajomości zasad dotyczących prowadzenia obserwacji, projektowania eksperymentów czy wyciągania wniosków nie ma mowy o rozwiązywaniu arkuszy maturalnych. Warto już od pierwszych lekcji stosować zdobytą wiedzę w praktyce, zarówno do realizacji zadań o charakterze eksperymentów, jak i rozwiązywania dostępnych arkuszy. Pozwoli to oswoić się ze specyfiką zadań maturalnych i sposobem prawidłowego formułowania wypowiedzi, z użyciem poznanej terminologii biologicznej. 

Materiały pomocne w nauce biologii na poziomie rozszerzonym 

Poza wiedzą wyniesioną z lekcji, do nauki biologii niezbędny jest podręcznik, który nie tylko zawierać będzie informacje, ale również pozwoli rozwijać konieczne umiejętności kluczowe. Dobrym wyborem będzie „Biologia na czasie 1. Zakres rozszerzony”. Podręcznik Nowej ery skutecznie przygotowuje do matury już od początku nauki w szkole średniej, rozwijając umiejętność analizy procesów biologicznych, ucząc prowadzenia i prawidłowego opisywania doświadczeń, a także ćwicząc kompetencje odpowiadania na określony typ poleceń. Przejrzysta forma, czytelne infografiki i zrozumiały język sprawiają, że większość uczniów chwali tę publikację. 

Dobrym pomysłem będzie z pewnością skorzystanie materiałów dodatkowych, takich jak „Karty pracy ucznia”, będących uzupełnieniem podręcznika. Na dalszym etapie edukacji przyda się również „Teraz matura. Biologia. Vademecum”. Taki dobór materiałów pozwoli rozwinąć umiejętność praktycznego wykorzystywania wiedzy, zawartej w podręczniku, do rozwiązywania zadań typu maturalnego. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%