Zamknij

Gdańska mieszkaniówka w pigułce – stan 2022-2023

08.46, 30.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.47, 30.11.2022

Z roku na rok Gdańsk staje się coraz bardziej pożądanym celem dla inwestorów i biznesu, a zatem już dzisiaj jest jednym z najdroższych miast wojewódzkich. Tutejsze stawki za metr kwadratowy poniekąd wyprzedzają nawet Warszawę czy Kraków, lecz to wcale nie zniechęca kupujących – popyt na nowe mieszkania w Gdańsku w dalszym ciągu jest na szczycie.

Dziś analizujemy rynek pierwotny stolicy Pomorza i ustalamy:

  • co oferują deweloperzy;
  • w jakich częściach miasta szukasz budżetowego mieszkania, a gdzie – luksusowego apartamentu;
  • jakie są ceny nowych lokali.

Co w ofercie 2022-2023

Deweloperzy Gdańska to w większości firmy regionalne, doskonale orientujące się w specyfice rynku – robią wszystko, by zapewnić dużą rozmaitość oferty.

Hitem sprzedaży są osiedla wielorodzinne – rozległe, w których skład wchodzi nawet po kilkadziesiąt budynków, lub kameralne, składające się z jednego lub kilku bloków. Takie osiedla posiadają przynależny teren oraz towarzyszącą infrastrukturę – nowoczesny kompleks mieszkalny to już nie jest zwykłe blokowisko, lecz wielofunkcyjna przestrzeń, w której obrębie możesz załatwić codzienne sprawy, takie jak zakupy, wizyta u fryzjera czy trening na siłowni, albo po prostu wypocząć na świeżym powietrzu. Deweloperzy coraz częściej stawiają na bardziej kameralną zabudowę – wysokość budynków zwykle wynosi 3-4 kondygnacje (jak jest, na przykład, Murapol Osiedle Novelo w dzielnicy Gdańsk Południe).

Na mapie Gdańska pojawia się też sporo osiedli jednorodzinnych – w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, z rozległymi działkami i pełną infrastrukturą. Są często wybierane przez młode rodziny z dziećmi i wciąż pozostają najbardziej budżetową opcją własnego lokalu w przeliczeniu za metr kwadratowy.

W stolicy Pomorza nie brakuje też inwestycji klasy premium. Mogą to być eleganckie apartamenty w rejonie centrum lub ściśle na Starym Mieście, modernistyczne mixed-use  kompleksy o rozbudowanym wielofunkcyjnym zapleczu, zrewitalizowane kamienice i byłe fabryki zaadaptowane na potrzeby mieszkaniowo-usługowe. Przykład – inwestycja Młyny Gdańskie w obszarze administracyjnym Siedlce, ciekawy kompleks wykonany w stylu industrialnym i wyposażony w liczne udogodnienia i profesjonalną obsługę.

Gdzie szukać mieszkania w Gdańsku?

Jeśli szukasz własnego “M” w Gdańsku, zapewne zastanawiasz się nad tym, która dzielnica będzie najbardziej odpowiednia. Spróbujemy przybliżyć geograficzną specyfikę nowej zabudowy miasta.

Śródmieście i rejon Starego Miasta, w tym wyspy na Motławie – to obszar zarezerwowany dla budownictwa o wysokim standardzie. Znajdziesz tu luksusowe apartamenty i najwyższe ceny w mieście. Jeśli nie interesują Cię luksusy, lecz komfortowe, wykonane w dobrym standardzie nieruchomości – rozważ takie dzielnice, jak Piecki-Migowo, Ujeścisko-Łostowice, Jasień czy Orunia Górna. To właśnie tutaj powstaje najwięcej osiedli wielorodzinnych i domów. Zajrzyj też na mapę nowych inwestycji Gdańska, żeby zorientować się, jak wygląda aktualna oferta nieruchomości w tych dzielnicach.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%