Podczas opatrywania ran - zarówno zewnętrznych, jak i wewnątrz organizmu - niezbędnym materiałem chirurgicznym są szwy. To właśnie dzięki nim możliwe jest zbliżenie do siebie tkanek, które w wyniku urazu lub podczas zabiegu zostały przerwane. W wielu przypadkach ich użycie jest niezbędne. W innych z kolei nici chirurgiczne są wykorzystywane, aby przyspieszyć proces gojenia i uzyskać lepszy efekt estetyczny po zabliźnieniu. Chirurdzy sięgają najczęściej po dwa typy szwów chirurgicznych. O jakich niciach mowa? Czy są między nimi znaczne różnice? Poznaj najważniejsze informacje o niciach chirurgicznych.
Ze względu na budowę i trwałość możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje nici chirurgicznych:
Choć pierwsze z nich są obecnie znacznie popularniejsze, chirurdzy nadal sięgają po szwy nierozpuszczalne. W jakich okolicznościach sprawdzają się oba typy nici?
Nici wchłanialne - określane także rozpuszczalnymi - możemy podzielić na naturalne i syntetyczne. Dziś chirurdzy sięgają najczęściej po te drugie, wśród których możemy znaleźć materiały o różnych okresach podtrzymywania. Do wytwarzania nici wchłanialnych wykorzystywany jest m.in.:
Jak sama nazwa wskazuje, po upływie określonego czasu nici rozpuszczalne zostają wchłonięte. Okres, w którym ulegają całkowitej degradacji, uzależniony jest od grubości. Po ten typ nici chirurgicznych sięga najczęściej ginekologia, chirurgia plastyczna, kardiologia i urologia.
Nici niewchłanialne - nazywane również nierozpuszczalnymi - w przeciwieństwie do poprzedniego typu szwów wykonywane są z materiałów nierozpuszczalnych. To oznacza, że po zakończonym leczeniu zwykle muszą zostać usunięte. Są jednak przypadki, gdy szwy niewchłanialne są pozostawiane w organizmie. Wówczas mamy do czynienia z aplikacją permanentną. Te również mogą być wykonane z materiałów naturalnych bądź syntetycznych.
Nici niewchłanialne wykorzystywane są najczęściej w:
Brak konieczności usuwania szwów po zakończonym leczeniu wydaje się znacznie lepszą opcją. Dlaczego więc nici niewchłanialne nie zniknęły z chirurgii? Czy szwy wchłanialne nie są skuteczniejsze? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z tych typów nici wykorzystywany jest do różnych zadań. Jako że nici wchłanialne po pewnym czasie ulegają degradacji, nie są w stanie podtrzymywać ran wymagających długiego okresu gojenia. Nici niewchłanialne są wysoce odporne na obciążenia, sprawdzają się więc dużo lepiej w chirurgii ortopedycznej i naczyniowej. Branża medyczna znalazła jednak doskonały kompromis pomiędzy tymi dwoma typami szwów. Obecnie dostępne są nici niewchłanialne wykonane z w pełni bezpiecznych materiałów, które nie wywołują reakcji obronnej organizmu.