W inteligentnym domu duże znaczenie mają różnego rodzaju sensory, a także czujniki ruchu i obecności, czyli automatyka budynkowa. Nowoczesne urządzenia działają niezależnie i samodzielnie wykonują swoje funkcje, co daje możliwość uniknięcia programowania algorytmów odpowiadających za sterowanie całym systemem.
W domu inteligentnym niezbędne są czujniki ruchu oraz obecności. Najlepiej, jeśli działają one autonomicznie, co oznacza, że każde z urządzeń samodzielnie wykonuje swoje zadania. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nie trzeba zmieniać algorytmów, które odpowiadają za sterowanie całym systemem. Założenia te spełnia m.in. czujnik ruchu – zamel.com, którego możliwości stosowania są bardzo szerokie. Urządzenie może być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Świetnie nadaje się również do obiektów przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej, czyli restauracji, hoteli czy szpitali.
Oferta produktów jest naprawdę duża, dlatego każdy może wybrać takie urządzenie, które będzie spełniać wszystkie wymagania. W sprzedaży jest duży wybór przekaźników czasowych, transformatorów, automatów schodowych czy zasilaczy impulsowych – pozwala to na stworzenie idealnie dopasowanego systemu domu inteligentnego.
Zastosowanie automatyki budynkowej pozwala przede wszystkim na sterowanie oświetleniem, w tym zarówno oświetleniem tradycyjnym, jak i energooszczędnym, np. LED. Użytkownik może korzystać nie tylko z funkcjonalności standardowych, czyli włącz/wyłącz, ale także indywidualnie dopasowanych scen świetlnych czy funkcji czasowych.
Systemy stosowane w domu inteligentnym pozwalają również na sterowanie pracą rolet drzwiowych oraz okiennych. Poszczególne rolety mogą być uruchamiane lokalnie lub centralnie, a dzięki odpowiedniemu sterownikowi można nimi sterować także radiowo. Za pomocą specjalnych wskaźników zapewniona jest kontrola nad napięciem konkretnych faz, a dodatkowo system można uzupełnić za pomocą nowoczesnych liczników energii z wyświetlaczem.
Koszt systemu zależy przede wszystkim od tego, jakie czujniki i sensory będą zamontowane, a także jakich podzespołów będziemy używać. Przykładowo sam koszt montażu czujników odpowiedzialnych za oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz domu może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Tutaj koszt będzie zależał między innymi od ilości czujników odpowiedzialnych za uruchomianie światła oraz rodzaju wykorzystywanych przez nie technologii. Dlatego też często takie usługi wyceniane są indywidualnie już pod konkretnego klienta. Zobacz również Nowoczesne licznik energii z wyświetlaczem w jaki warto zainwestować?