Zamknij
REKLAMA

Było o włos od tragedii! Policjanci cały czas apelują...

13:05, 14.12.2020 | P.R.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. /Fot. Marcin Jaworski
REKLAMA

Mniej światła i trudniejsze warunki drogowe powodują, że piesi bez odblasków są trudni do zauważenia na drodze. Często centymetry dzielą ich od tragedii. W niedzielę (13.12.2020) dwóch pieszych bez odblasków dosłownie otarło się o nieszczęście. Dzięki przytomności i refleksowi kierowców nie doszło do tragedii.

Sezon trudnych warunków drogowych rozpoczęty. Szybciej zapadający zmrok, przygruntowe przymrozki, opady czy mgły nie ułatwiają kierowcom podróży. Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarzają jednak piesi, którzy decydują się na przemieszczanie się drogami bez elementów odblaskowych.  Taki pieszy w ciemnym stroju jest bardzo słabo widoczny na drodze a gdy występują mgły praktycznie nie do zauważenia. Należy przy tym pamiętać, że na śliskiej nawierzchni, z jaką najczęściej mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, droga hamowania pojazdu jest znacznie dłuższa. Kierowca nie ma szans zatrzymać auta w miejscu.

Dzięki przytomności kierowców i ich szybkiej reakcji w niedzielę, dwoje pieszych uniknęło poważnych konsekwencji, jakie zwykle ponoszą osoby potrącone przez samochód. Pierwszy przebywający na jezdni w Jasieniu dostał wczoraj mandat za brak elementów odblaskowych po tym jak jeden z kierowców zgłosił, że mało nie potrącił pieszego. Podobna sytuacja miała miejsce w okolicy Kikoła.

Pamiętajmy, że na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Nawet, jeśli na poboczu jest mokro, należy zejść z jezdni, gdy pojazd nas mija. Tam gdzie nie ma chodnika pieszy powinien poruszać się lewą stroną drogi, żeby mógł obserwować nadjeżdżające pojazdy i zachować ostrożność. To, że widzimy nadjeżdżające auto nie znaczy, że jesteśmy widoczni dla kierowcy. Sami będąc pieszymi musimy zadbać o to żebyśmy byli widoczni a więc zakładać kamizelki czy elementy odblaskowe. Ustawodawca wprowadził taki obowiązek po zmroku poza obszarem zabudowanym. Policjanci rozdają co roku setki elementów odblaskowych spotykając się z dziećmi i dorosłymi. Wręczają je także pieszym na drogach, podczas wykonywania obowiązków służbowych. Taki drobiazg kosztuje niewiele, ale wiele możemy mu zawdzięczać.

autor: podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie

(P.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%