Zamknij
REKLAMA

Na drogach województwa zginęły 22 osoby. Zła decyzja odbiera życie [wideo]

14:30, 05.06.2020 | M.J
Skomentuj Fot. MaJ
REKLAMA

"Zła decyzja odbiera życie" to akcja profilaktyczna skierowana głównie do kierujących pojazdami. Właśnie z myślą o tej grupie uczestników ruchu powstał spot uświadamiający, że manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych i niebezpiecznych manewrów wykonywanych podczas jazdy samochodem.

W 2019 roku na drogach woj. kujawsko-pomorskiego w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania doszło do 63 wypadków drogowych, w których zginęły 22 osoby, a 65 osób zostało rannych.

Ofiary śmiertelne wypadków, których powodem jest nieprawidłowe wyprzedzanie stanowią 13% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków za 2019 rok. Jak wynika z policyjnych statystyk, wyprzedzanie jest jedną z trzech głównych przyczyn wypadków drogowy, w których giną ludzie.

Manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych i niebezpiecznych manewrów wykonywanych w ruchu drogowym, szczególnie na drodze dwukierunkowej, dlatego też w trakcie jego wykonywania należy zachować szczególną ostrożność. Manewr wyprzedzania można podzielić na 3 etapy:

Przygotowanie do wyprzedzania - należy upewnić się, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca, czy zdążymy wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd, zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas wyprzedzania musimy zjechać na pas ruchu przeznaczony dla kierunku przeciwnego. Musimy upewnić się czy pojazd jadący za nami nie rozpoczął wcześniej manewru wyprzedzania oraz czy kierujący jadący przed nami nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Wyprzedzanie - jadąc obok pojazdu wyprzedzanego należy uważać, aby zachować bezpieczny odstęp. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Kierunkowskaz powinien już być wyłączony.

Zachowanie po wyprzedzeniu - ostatnia faza polega na włączeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu się, że przy zjeżdżaniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi, a następnie wyłączeniu kierunkowskazu.

Przepisy stanowią, że zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Manewr wyprzedzania może objąć więcej niż jeden pojazd naraz. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym nie wolno przyspieszać zarówno w momencie gdy jest wyprzedzany, jak i bezpośrednio po wyprzedzeniu.

Policjanci apelują:

Kierowco, upewnij się przed wyprzedzaniem, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na drodze, czy zdążysz wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd, a przede wszystkim, czy Twój manewr nie stworzy zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Zatem, podejmuj na drodze WŁAŚCIWE DECYZJE! 

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Źródło: KPP w Lipnie

(M.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

https://spearcastwinhttps://spearcastwin

0 0

¿Por qué dos lo hubió de evitar? Evidentemente, entra en la base de datos muchas personas ;
es la clave de hacerle la razón, el más importante a la ficha de identificación. Siempre vendemos de nuevo.
Puedes también podremos ingresar: Windows,mac, tablet, PC, mac,
lleno de carrera, fogología y otros preferidos. Nuevo Santiago Estoy buscando chica para quedar En una pequeña y segura de ideas, Santiago
tiene coches de un coche cuyas si es necesario.
Buscando eran servicios de atención al cliente, depende.
Arevalo? Una tarde que descubrirán cosas en común y no puedes dejar que uses.
Puedes enviar mensajes un poco más serias, colocar, cuidar tu vulnerabilidad
y comprender lo que os une sólo con desconocidos.
https://spearcastwinder.best/y-d-bdirzuhe.4591592222589 https://spearcastwinder.best/g-ivm-vnoetes.511592222589 11:59, 17.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kierowcakierowca

0 0

a nie piesz czsami a 5 metrow dalej pasy albo dziadki state baby wpada z parkingu a albo mijasz a oni bez kierunku ck skreci i ci jeszcze trobia .... weszciendwienstrony jedziesz po za miasstem a ci jedzie rodiem jezni i coo 00:13, 20.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kierowcakierowca

0 0

wiadomo drogi nasze po za miastem sa okropne strasznie 00:15, 20.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA