Zamknij
REKLAMA

Abyśmy byli bezpieczni na drodze... [zdjęcia]

18:05, 29.11.2019 | M.J.
Skomentuj
Debata społeczna odbyła się w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie. /Fot. Marcin Jaworski
REKLAMA

"Bezpieczeństwo ruchu drogowego – młodzi kierujący” to tytuł debaty, która odbyła się wczoraj (28.11.2019) w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie.  Mieszkańcy powiatu mieli okazję na bezpośrednią rozmowę z ekspertami w dziedzinie ruchu drogowego i zgłaszanie rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo na drodze.

Na debatę pod hasłem „Bezpieczeństwo ruchu drogowego – młodzi kierujący” zaprosił mieszkańców powiatu Komendant Powiatowy Policji w Lipnie podinsp. Zdzisław Ciesielski. Wobec rosnącej liczby wypadków śmiertelnych na drogach i liczby rannych bezpieczeństwo na drodze jest jednym z działań priorytetowych Policji. Tym razem funkcjonariusze postanowili zwrócić się szczególnie do młodych adeptów sztuki prowadzenia pojazdów. W debacie w ogromnej większości wzięli udział nastoletni uczniowie powiatu, którzy prawo jazdy mają od niedawna lub niedługo je uzyskają.

Debatę rozpoczęło przedstawienie ekspertów i powitanie gości.

Następnie Funkcjonariuszka przedstawiła policyjną prezentację obrazującą stan bezpieczeństwa na drogach. Podczas prelekcji wyświetliła także filmy obrazujące faktyczne wydarzenia z dróg, aby urealnić i poddać wyobraźni rozmiar tragedii, z jakimi spotykają się funkcjonariusze, rodziny i bliscy ofiar wypadków, ale także sprawcy i ich rodziny. Przypomniała, że ważną platformą wymiany informacji między policją i społeczeństwem, realnie wpływającą na poprawę bezpieczeństwa jest Krajowa Mapa Zagrożeń a kontakt z policjantami ułatwia aplikacja „Moja komenda”. Przedstawione fakty zobrazowały wielkość problemu jakim są kierowcy łamiący przepisy.

Następnie głos zabrał Kierownik Wydziału Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD we Włocławku Marcin Dyoniziak, który podczas prezentacji omówił faktyczne problemy egzaminacyjne, zmiany, jakie mają nastąpić w przepisach, czy ważne fakty, o jakich należy pamiętać prowadząc auto.

Głos zabrał również Kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego ZST w Lipnie Krzysztof Kuczkowski, który przygotowuje uczniów do zdania egzaminu na prawo jazdy. Poruszająco opowiedział o przypadkach młodych ludzi, z którymi prowadził zajęcia w przeszłości. Część z nich za złamanie przepisów szybko straciła prawo jazdy, ale byli i tacy, którzy zapłacili dużo wyższą cenę.

Kolejną odsłoną było wystąpienie policjanta ruchu drogowego, który zademonstrował i omówił sygnały wydawane przez policjanta kierującego ruchem. Kursy prawa jazdy ani egzaminy nie obejmują praktycznej możliwości ich poznania i kierowcom sprawiają one często problemy interpretacyjne. Dzięki fachowej prezentacji uczestnicy debaty mogli zapoznać się z nimi „na żywo”.

Wśród zaproszonych gości zasiedli także Zastępca Burmistrza Miasta Lipna Jolanta Zielińska, Dyrektor ZST w Lipnie Ewa Juszczyk, Inspektor ds. praw jazdy Starostwa Powiatowego w Lipnie Janusz Olszewski, Przedstawiciel KWP w Bydgoszczy podkom. Marcin Górak, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Lipnie mł. asp. Wojciech Piotrowski i Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Lipnie mł. asp. Damian Bednarski.

W ostatniej, właściwej części debaty uczestnicy mieli okazję do zadania pytań i wymiany poglądów z zaproszonymi prelegentami.

Na zakończenie Komendant Powiatowy Policji w Lipnie podziękował gościom, ekspertom i uczestnikom debaty, życząc wszystkim bezpiecznej jazdy i szczęśliwych powrotów do domu.


podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

JudiJudi

0 0

Judi futbol club barcelona, som regel omtalt som barcelona eller bare barça, er en spansk idrettsklubbden er basert i byen barcelona fotball draktsett, og er
mest kjent for sitt Melvi 02:44, 15.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA