Zamknij

Na czym ustawisz swoje akwarium?

15:48, 21.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:48, 21.05.2018
Skomentuj

Początkujący akwaryści zaczynają najczęściej od małych zbiorników, a więc od akwariów o pojemności ok. 50 litrów. Można je ustawiać na co solidniejszych meblach, biorąc jednak pod uwagę, że waga akwarium wypełnionego wodą, podłożem, żwirem i roślinami będzie nawet większa niż liczba litrów pomnożona przez kilogram. Ustawienie takiego ciężaru na produkowanych współcześnie regałach jest dość ryzykowne: nawet jeśli mebel nie pęknie, to może dość do nieestetycznego ugięcia się półki.

Szafka będzie znacznie lepsza

Znacznie lepsza będzie więc szafka akwarystyczna, będąca też absolutną koniecznością w wypadku większych i znacznie cięższych zbiorników. Duży wybór takich szafek można znaleźć na stronie https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/szafki-akwarystyczne. Szafki mogą mieć formę otwartą lub zamkniętą, a także zawierać szuflady. Mogą być także dopasowane kształtem do akwariów innych niż prostokątne.

Podstawowym kryterium wyboru powinny być oczywiście wymiary, zwłaszcza długość i szerokość. Akwarium nie powinno wystawać poza blat szafki. Trzeba też pamiętać o jednej z najważniejszych zasad: szafkę z akwarium ustawiamy w miejscu, do którego nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne, w przeciwnym razie możemy mieć problem z glonami.

Szafka otwarta czy zamknięta?

Jeżeli mamy dość miejsca na przechowywanie rozmaitych akcesoriów akwarystycznych oraz pokarmów dla ryb, możemy zdecydować się na szafkę otwartą. Sprawdzi się ona zwłaszcza przy mniejszych zbiornikach z filtrem wewnętrznym i bez pompki powietrza – będzie jedynie pełniła funkcję podstawy pod zbiornik. Takie rozwiązanie może być i funkcjonalne, i estetyczne zarazem.

Jeśli jednak przewidujemy filtr zewnętrzny i (lub) pompkę powietrza, lepsza będzie szafka z drzwiczkami, w której pod akwarium znajdą się oba te akcesoria. Prawdopodobnie trafi tam też listwa z gniazdami elektrycznymi. Jeśli w szafce z drzwiczkami jest też pozioma półka, zmieszczą się na niej pokarmy, siatki, może nawet zapasowe jarzeniówki.

Precyzja procentuje

Ważne jednak, by szafka była porządnie zmontowana i ustawiona na równej powierzchni. Ewentualne niedokładności w regulacji drzwiczek mogą powodować dyskomfort, zwłaszcza gdy wewnątrz szafki znajdzie się pompka: jej buczenie zostanie wzmocnione przez szafkę i tylko uchylenie (lub regulacja, ma się rozumieć) niedokładnie ustawionych drzwiczek przywróci błogą ciszę, przerywaną tylko delikatnym szumem wody, odgłosem deszczownicy itp.

Gdzie to wszystko trzymać?

Warto zarazem pamiętać, że z czasem wyposażenie akwarysty się rozrasta, a niektóre elementy trzeba mieć w zapasie. Wymaga to dość sporo miejsca, dlatego warto wziąć pod uwagę szafki z szufladami. Zmieści się w nich wszystko lub choćby większość tego, co zgromadzimy w czasie przygody z własnym zbiornikiem wodnym. Szuflady pomogą utrzymać porządek i ułatwią szybkie znalezienie tego, co potrzebne.

Kupując szafkę, warto też pamiętać o macie, którą podkłada się pod zbiornik. Mata pochłania rozmaite drgania mogące w skrajnym przypadku doprowadzić do uszkodzenia akwarium. Podkładki takie dostępne są w rozmiarach odpowiadających wymiarom dla poszczególnych akwariów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%