Zamknij
REKLAMA

Droga do granicy województwa zmodernizowana. Wydano ponad 100 mln zł

08.00, 15.12.2022 UMarsz./G.S. Aktualizacja: 09.48, 15.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

Zakończyła się warta ponad 100 milionów złotych gruntowana modernizacja drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z granicą województwa. Na trasie dobudowano chodniki i ścieżki rowerowe oraz zastosowano szereg rozwiązań chroniących środowisko.

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową nr 10. Po przebudowie jest to również połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem drogi krajowej nr 10).

- Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez zaangażowania samorządów lokalnych i mieszkańców, za co jeszcze raz dziękuję - mówi cytowany w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu marszałek Piotr Całbecki. – W trakcie realizacji całego projektu rozwiązywaliśmy szereg problemów zgłaszanych przez mieszkańców, konieczny był też podział inwestycji na etapy. To kolejna zadanie, które zrealizowaliśmy w oparciu o środki europejskie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pracujemy nad przygotowaniem działań na nową perspektywę unijną do 2027 roku. Zależy nam przede wszystkim na inwestycjach poprawiających bezpieczeństwo, obwodnicach i drogach rowerowych.

Trzy odcinki 

Cała inwestycja o wartości prawie 100 mln zł została podzielona na trzy odcinki o łącznej długości 22 kilometrów. Prace sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Dzięki wsparciu samorządów miasta Lipno, gminy Lipno i gminy Tłuchowo na ważnych odcinkach powstały także ścieżki rowerowe.

W pierwszej kolejności gruntownie zmodernizowany został pięciokilometrowy odcinek pomiędzy Jasieniem a granicą województwa. W Kamieniu Kotowym na połączeniu z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą - Sierpc) powstało bezpieczne rondo oraz miejsce do kontroli pojazdów ciężarowych. Z myślą o cyklistach zbudowano ścieżkę rowerową. Prace zakończyły się w 2019 roku i kosztowały 20 mln zł.

W sierpniu 2020 roku Urząd Marszałkowski zawarł umowę na przebudowę 11-kilometrowego odcinka z Suradowa do Lipna przez tereny rolnicze. Oprócz przebudowy i poszerzenia drogi w ramach inwestycji powstały też nowe zatoki autobusowe, oświetlono przejścia dla pieszych, zmodernizowano wszystkie skrzyżowania i przebudowano przepusty. Dzięki współpracy samorządu województwa z miastem oraz gminą Lipno przy drodze powstał ciąg pieszo-rowerowy.

Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 559 w liczbach:

  • koszt całej inwestycji – 101,7 mln zł
  • dofinansowanie gmin na drogi rowerowe - 2,13 mln zł
  • długość ścieżek rowerowych - 6,5 km
  • objętość zdjętego humusu - 150 tys. metrów sześciennych
  • wbudowane nowe kruszywo - 110 tys. ton
  • wbudowana nowa masa asfaltobetonowa - 55 tys. ton
  • długość krawężników - 4 km

W październiku 2020 roku podpisano umowę na przebudowę odcinka z Jasienia do Suradowa, który przebiega przez tereny leśne. Trasa została poszerzona do 7 metrów, wyposażona w pobocza i szereg elementów chroniących środowisko. Łagodne skarpy uwzględniają migracje łosi, a przepusty pod drogą ułatwiają wędrówki żab oraz innych małych zwierząt. Trasa jest wyposażona w tak zwane „wilcze oczy”, czyli odblaski na słupkach hektometrowych, które po zmroku płoszą zwierzęta próbujące wejść na ruchliwą drogę. Prace kosztowały 24 mln zł.

Oba odcinki zyskały przejezdność i dopuszczono na nich ruch lokalny jeszcze przed czasem.

W czerwcu wykonawca – firma Transpol Lider wprowadziła stałą organizację ruchu i rozpoczęto końcowe rozliczenie inwestycji, która łącznie pochłonęła ponad 100 mln zł. Trasa będzie objęta siedmioletnią gwarancją.

Nowe zadania na drogach powiatu lipnowskiego

Urząd Marszałkowski w Toruniu zwraca uwagę, że w ostatnich latach w oparciu o unijne środki udało się także zmodernizować odcinek drogi wojewódzkiej nr 558 Kłock-Wielgie. Samorząd województwa wspólnie z gminą Lipno  przygotowuje się również do budowy chodnika o długości ponad 800 metrów wzdłuż ulicy Rypińskiej, którą przebiega droga wojewódzka nr 557 w kierunku Rypina. Zadanie realizowane będzie w trybie Drogowej Inicjatywy Samorządowej (DIS). W najbliższych latach planuje się również przebudowę ważnego skrzyżowania w Dyblinie na drodze wojewódzkiej nr 562 komunikującej m.in. Włocławek z Dobrzyniem nad Wisłą.

(UMarsz./G.S.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%