Zamknij
REKLAMA

To będzie rewolucja, która dotknie wielu Polaków! Rząd się zobowiązał

12.00, 26.05.2022 . Aktualizacja: 00.30, 30.05.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Polski rząd szykuje ważną zmianę. Chodzi o pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Kiedy przepisy wejdą w życie? 

Polska zobowiązała się do tego wobec Brukseli. Wcześniej jednak, bo już w połowie ubiegłego roku zmiany te zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych

Kamienie milowe to cele, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy i muszą być zrealizowane by móc liczyć na otrzymanie finansowania po zakończeniu realizacji inwestycji.   

Jedno z rozwiązań, które znalazło się w KPO to "szersze oskładkowanie pracy wykonywanej na podstawie umów cywilnoprawnych". Polska zobowiązała się do realizacji tego zadania od 2023 roku. 

Sprawa ta dotyczy ok. 1 mln osób, a rząd chciałby przesunięcia tej daty. 

Kamień milowy w KPO

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort pracy chciałby wprowadzić zmiany z rocznym poślizgiem. Wirtualna Polska podaje również, że rząd chciałby wprowadzić jedynie pełne ozusowanie umów zleceń. O oskładkowaniu umów o dzieło od tej daty nie ma mowy. 

Oznacza to, że wszystkie osoby pracujące na takich umowach będą musiały płacić obowiązkowo składki emerytalno-rentowe. Będzie to miało wpływ na wypłaty, które "na rękę" będą mniejsze.

Jakie jeszcze zmiany znalazły się wśród kamieni milowych? 

To reforma sądownictwa, wdrożenie tarczy prawnej dla przedsiębiorców, a także zmiana regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów. 

Krajowy Plan Odbudowy złożony przez Polskę wciąż nie uzyskał akceptacji Komisji Europejskiej. Stanie się to najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%