Zamknij
REKLAMA

Mandat nie tylko od policji. Oni dostaną nowe uprawnienia

05:00, 15.05.2022 | Źródło:AutoKult
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixaby
REKLAMA

Będą zmiany w uprawnieniach dla Straży Granicznej. Funkcjonariusze mają dostać nowe uprawnienia i karać kierowców mandatami m.in. za wykroczenia związane z pieszymi oraz ignorowaniem zakazu wyprzedzania.  

Projekt nowelizacji przepisów został już opublikowany. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje, że zmiany są konieczne, bo do zadań Straży Granicznej należy m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej i bezpieczeństwa ruchu drogowego w strefie nadgranicznej.

- Straż Graniczna coraz częściej interweniuje nie tylko przy granicy, ale i dalej od niej, choćby w związku z ujawnianiem nielegalnego pobytu i zatrudnienia cudzoziemców czy zapewnieniu bezpieczeństwa międzynarodowych szlaków komunikacyjnych - wskazuje resort.

Obecnie dziurawe przepisy sprawiają, że Straż Graniczna musi wzywać policję, by ta interweniowała w przypadku części wykroczeń.

- Jest to szczególnie uciążliwe w przypadkach, gdy sprawcami są cudzoziemcy. Jeśli w danej chwili policja nie może przybyć na miejsce, pozostaje zatrzymanie takiej osoby i doprowadzenie jej przed sąd. Lub rezygnacja z interwencji - wskazuje serwis AutoKult.pl. 

Za co Straż Graniczna będzie mogła ukarać kierowców mandatem?

Chodzi przede wszystkim o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na skutek niezachowania należytej ostrożności, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne zachowania naruszające prawa osób pieszych, naruszenie zakazu wyprzedzania i nieuprawnione oznakowanie pojazdu jako uprzywilejowanego.

Mandat będzie można dostać także za niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe. 

Zmiany w rozporządzeniu miałyby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

(Źródło:AutoKult)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%