Zamknij
REKLAMA

Ważne zmiany w badaniach technicznych! Takie auto przeglądu nie przejdzie

11:55, 05.05.2022 | M.O. / Auto Świat
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Od 1 września mają wejść w życie zmiany w zasadach wykonywania przeglądów aut zarejestrowanych w Polsce. Ma to zdecydowanie poprawić ich stan techniczny i wpłynął na bezpieczeństwo. Co się zmieni? 

Ministerstwo Infrastruktury ma już pomysł na poprawę systemu, a także datę wprowadzenia nowelizacji w życie. Chcą skupić się na udokumentowaniu badania technicznego, a także karach dla tych spóźniają się z przeglądem. 

Projekt jest w już w Komisji Prawniczej. Stamtąd trafi do Rady Ministrów, a później do Sejmu. 

Konieczne zdjęcie pojazdu

Ma to zapobiec robieniu przeglądów pojazdom, które na stacji się nie pojawiły. Na mocy projektowanego prawa zdjęcie auta ma przedstawiać całą jego bryłę z dwóch przekątnych - przodu i tyłu - na stanowisku kontrolnym. 

Zdjęcia mają być przechowywane w bazie stacji kontroli przez pięć lat. 

Kary dla spóźnialskich 

Na badanie będzie trzeba stawić się w terminie, bo w innym przypadku słono za to zapłacimy. Nawet podwójną stawkę zapłacą ci, którzy spóźnią się powyżej 30 dni. Ci, którzy spóźnią się mniej nie zapłacą dodatkowo, ale diagnosta przedłuży przegląd od daty w dowodzie rejestracyjnym. 

To kolejny krok w kierunku terminowego wykonywana badań. Wcześniej, bo 1 stycznia 2021 roku wszedł w życie przepis mówiący o karze (do 1500 zł) za jazdę bez ważnego przeglądu.

Odwołanie od wyniku

Nowe przepisy mają również umożliwić odwołanie od decyzji o nie dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Kierowcy w ciągu dwóch dni mają możliwość wystąpienia do dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego o ponowne badanie. 

Wtedy na miejscu badania pojawi się pracownik TDT, który będzie uważnie śledził pracę diagnosty.

(M.O. / Auto Świat )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%