Zamknij
REKLAMA

Kierowcy muszą bardzo uważać! Podwyższą liczbę punktów karnych. Za te wykroczenia "zarobisz" najwięcej

14:07, 21.04.2022 | Źródło: Fakt.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Nowy taryfikator, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku to nie koniec zmian, które dotkną kierowców. Już od września kary punktowe za poszczególne wykroczenia zostaną podwyższone. 

Od września kierowcy będą mogli za jedno wykroczenie otrzymać maksymalnie 15 punktów karnych. Obecnie mogą otrzymać 10. Co więcej, punkty będą ważne przez 2 lata od momentu, w którym kierowca opłaci mandat. 

Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie już możliwości odbycia kursu, który pozwoli na zmniejszenie liczby punktów. Kursy te dotychczas odbywały się w WORD.

Pula punktów karnych dla doświadczonego kierowcy nie zmieni się. Nadal będą to 24 punkty. 

- Po dokonaniu dwa razy tego samego wykroczenia, karanego 15 punktami karnymi, kierowca straci prawo jazdy, a do tego zapłaci podwójną karę z tytułu recydywy i podwajania stawek mandatów za dokonanie tego samego wykroczenia w czasie 2 lat od poprzedniego – mówi dla dziennika Fakt, Julia Langa ekspertka Yanosika.

Za te wykroczenia dostaniesz nawet 15 punktów karnych

Wśród najsurowiej punktowanych zdarzeń są spowodowanie katastrofy w ruchu lądowych, spowodowanie wypadku drogowego, prowadzenie auta w stanie po spożyciu alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu, prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości, a także ci, którzy nie zatrzymają się do kontroli drogowej. 

Z takim "dobytkiem" po policyjnej interwencji odjechać mogą także ci, którzy ominą pojazd, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, będą wyprzedzać na przejściu, przejeździe kolejowym lub tuż przed nim, a także przekroczą prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub niezabudowanym. 

Do tego wysoki mandat, a nawet więzienie

15 punktów karnych to nie wszystko, co może czekać kierowców za powyższe czynności. Część z nich kwalifikowana jest jako wykroczenia, a niektóre jako przestępstwo, a to oznacza, że można "zarobić" duży mandat, a nawet zostać pozbawionym wolności. 

(Źródło: Fakt.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%