Zamknij

Pilna operacja to szansa na normalne życie — pomóżmy Malwinie wygrać ze skoliozą!

22:37, 24.01.2022 Aktualizacja: 23:41, 24.01.2022
Skomentuj

Malwina Piotrkiewicz to czternastoletnia mieszkanka Lipna, która od ośmiu lat walczy ze skoliozą. Nadzieję na normalne funkcjonowanie może dać jej operacja kręgosłupa w niemieckiej klinice. Termin płatności za operację wyznaczono na luty, czasu jest mało, dlatego prosimy o wsparcie.

Skolioza to podstępna choroba. U niektórych potrafi się zatrzymać i nic się z nią nie dzieje, ale niestety nie w przypadku Malwiny. Mimo że zawsze była dzieckiem bardzo aktywnym, ruchliwym i wcale nie przepadała za siedzeniem przed telewizorem, skolioza postępowała. To nie prawda, że tylko osoby nieaktywne mają skoliozę.

- Zaczęło się od zwykłej wizyty kontrolnej u pediatry, który zauważył nierówność łopatek. No a dalej to już lawina. Zdjęcia RTG, wizyty u specjalistów i rehabilitacja z fizjoterapeutą i w domu oczywiście też. Wtedy skrzywienie nie było jeszcze takie duże. Mieliśmy nadzieję, że uda się wyprostować lub chociaż zatrzymać postęp choroby. Niestety. Kolejne zdjęcie. Kolejne stopnie skrzywienia. Córka zaczęła nosić gorset ortopedyczny. Taki plastikowy wykonany specjalnie dla niej w klinice w Poznaniu. Miała go nosić 20 godzin na dobę. Spać w nim, chodzić do szkoły. Żyć w nim. Mimo kilkukrotnych poprawek i dopasowań gorset powodował inne dolegliwości i musieliśmy z niego zrezygnować. Pozostała intensywna rehabilitacja. I znowu. Wizyty u specjalisty, nauka zadanych ćwiczeń, wizyty fizjoterapeuty w domu i samodzielne ćwiczenia – opowiadają nam rodzice Malwiny, Halina i Jaromir Piotrkiewicz.

Kiedy stało się jasne, że dotychczasowa rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów, rodzice Malwiny musieli zacząć rozważać operację. Niestety w Polsce jedyną opcją, jak na razie jest operacja polegająca na unieruchomieniu kręgosłupa między sztywnymi prętami, które owszem prostują plecy, ale też uniemożliwiają swobodę ruchu. W roku 2019 w Białymstoku przeprowadzono pierwszą w Polsce operację typu VBT, która również prostuje kręgosłup, ale nie powoduje jego usztywnienia. Nie każda skolioza może być w ten sposób operowana.

- Umówiliśmy się na wizytę do lekarza, który brał udział w tej operacji i dowiedzieliśmy się, że w najbliższym czasie takich operacji nie będzie. Są zbyt nowatorskie i zbyt drogie dla NFZ. Pokładaliśmy jeszcze nadzieję w nowej metodzie rehabilitacji. Ostatnie 2 lata Malwina jeździła praktycznie co dwa miesiące na turnusy do Gdańska i Wrocławia, ale to też nie przyniosło efektu - tłumaczą rodzice Malwiny.

W związku z pandemią koronawirusa pojawiły się nowe możliwości komunikacji. Dzięki temu, rodzice Malwiny mogli skontaktować się z klinikami w Turcji oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykonuje się te operacje. W USA Malwina się zakwalifikowała, ale operacja tam to koszt ponad 1 mln.

- Na szczęście na naszego maila odpowiedział także dr Trobisch z kliniki w Niemczech. Na podstawie wysłanych zdjęć nie był w stanie podjąć decyzji, więc na 6 grudnia umówiliśmy się na wizytę. Po tej wizycie zapadła decyzja o operacji, której termin wyznaczono na 2 marca. Ze względu na konieczność zamówienia dopasowanych do Malwiny implantów, które będą wszczepiane w kręgosłup, klinika wymaga wpłacenia całej kwoty trzy tygodnie przed terminem operacji - powiedzieli nam Państwo Piotrkiewicz.

Dlatego rodzice i bliscy Malwiny prowadzą zbiórkę potrzebnych funduszy. Zachęcamy do wspierania tej akcji, wpłat można dokonywać TUTAJ. Powstała także grupa na facebooku, na której można licytować wiele ciekawych i wartościowych przedmiotów - zapraszamy TUTAJ. Liczymy na dobre serca i hojność odbiorców apelu.

W ostatnią niedzielę, 23 stycznia prowadzone były zbiórki pieniędzy przy parafii Błogosławionego biskupa Michała Kozala oraz przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Skępem. Z kolei w najbliższą niedzielę, 30 stycznia po wszystkich mszach świętych prowadzona będzie zbiórka przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Skępem. 

Na rzecz Malwiny odbył się także trening Ninja & Cross Workout, który poprowadził Oskar Rzymski - uczestnik programu Ninja Warior Polska. Z kolei 29 stycznia o godzinie 15.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Lipnie odbędzie się maraton Zumby, prowadzony przez Olę Blachowską i Martę Gabryszewską.

Dla Malwiny odbędzie się także Bal Charytatywny. Impreza będzie miała miejsce 4 lutego br. o godzinie 19.00 w Magnoliowym Dworze w Dąbrówce. Więcej informacji na plakacie poniżej. 

(Marcin Jaworski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%