Zamknij
REKLAMA

Alkohol tylko dla bogaczy? Tyle może kosztować pół litra wódki

08:05, 24.11.2021 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Rząd zajmuje się już zmianami w stawkach akcyzy. Eksperci wskazują, że to jeden z czynników, który przyczyni się do drastycznego wzrostu cen alkoholu. 

Wzrośnie akcyza na na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Stawka ta pójdzie w górę o 10 procent już od przyszłego roku. 

Resort tłumaczy zmiany w akcyzie niskimi cenami napojów alkoholowych w Polsce stosunku do cen w Unii Europejskiej. Ministerstwo wskazuje również, że ma to wpłynąć na politykę prozdrowotną. 

- Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych - czytamy w uzasadnieniu.

To jednak nie koniec. Akcyza będzie rosnąć także w kolejnych latach.

Co roku, aż do 2027 w myśl założeń akcyza będzie rosła o 5 procent. 

Wyższa akcyza sprawi, że cena półlitrowej wzrośnie o 1,5 zł. Cena wina, w butelce 750 ml, wzrośnie natomiast o ok. 16 groszy. 

Eksperci wskazują, że to może sprawić, że już niedługo za butelkę wódki trzeba będzie zapłacić 50 złotych. Jak podaje money.pl, "wzrosną ceny produkcji i koszt pracy, dlatego też na pewno podwyżki nie skończą się jedynie na samej akcyzie".

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

XX

0 0

Koniec swiata 21:02, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WerterWerter

0 0

Już kiedyś to przerabialiśmy. Jak cena była bardzo wysoka, to wzrastał przemyt, bo ryzyko się opłacało. W końcu państwo tak traciło, że Donald Tusk obniżył ceny, pół litra kosztowało poniżej 20 zł i przemyt automatycznie spadł i przestał się opłacać.

Drugą opcją jest to, że przy obecnej inflacji, w 2027 roku te 50 zł będzie odpowiednikiem obecnych 20-30 zł.

By przestać być narodem alkoholików, to w pierwszej kolejności należałoby zlikwidować sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych (nawet w rozpitej Rosji jest to niedostępne), może też koncesja nie powinna być tak łatwo dostępna dla każdego. Ale cóż, lobby alkoholowe widocznie jest silne. W każdej wsi jest monopolowo-spożywczy, a w miastach co 300 m Żabki z Małpkami, to co się dziwić, że pokusa jest silna. 17:21, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%