Zamknij
REKLAMA

Jest raport na temat pedofilii wśród księży. Potwierdzono 144 zarzuty!

17:02, 28.06.2021 | D.W.
Skomentuj Fot. Pixabay
REKLAMA

Episkopat podał najnowsze statystyki dotyczące pedofilii w polskim kościele. Poinformowano, że 144 zarzuty uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.

Raport dotyczy okresu od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020. W tym czasie do diecezji oraz zakonów męskich wpłynęło 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich. Takie informacje podał dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciech Sadłoń.

- 144 zarzuty uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary. 186 zgłoszeń jest w trakcie badania, a 38 zgłoszeń uznano za niewiarygodne i zostały odrzucone

- czytamy w Wirtualnej Polsce.

Według przedstawionych danych Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego 300 zgłoszeń dotyczyło przypadków wykorzystywania w diecezjach, a 68 w zakonach.

Prymas Polski abp Wojciech Polak mówił, że przedstawione dane nie oddają pełni cierpienia osób skrzywdzonych w Kościele.

- Dane, które dziś prezentujemy, nie wyrażają w pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się duchowni. Są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób skrzywdzonych

- mówił cytowany przez WP.

Prymas nawiązał też do słów przewodniczącego KEP. Abp Stanisław Gądecki podczas aktu odnowienia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa przepraszał  "za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związany z tym grzech zaniedbania ich przełożonych".

Jak dodają dziennikarze WP, hierarcha powiedział też, że "odczuwa wielki wstyd, ogromny ból i współczucie", słuchając historii osób skrzywdzonych w Kościele. Dziękował też tym osobom za to, że odważyli się opowiedzieć o tym, co przeszli.

Według abpa Polaka, gromadzenie danych na temat osób wykorzystanych pokazuje, że "Kościół, w którym kiedyś dokonała się krzywda, staje się miejscem wysłuchania i pomocy, szukania prawdy i sprawiedliwości". - Te zgłoszenia pokazują, że Kościół - nie bez oporów, ale jednak - zmienia się i nawraca w tym względzie - dodał.

Prymas zapewnił ponadto, że Kościół wszystkie tego rodzaju przestępstwa zgłasza organom ścigania.

 

(D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%