Zamknij
REKLAMA

Budżet przyjęty. Zobacz jakie inwestycje planuje powiat w roku 2021

15:16, 18.12.2020 | P.R.
Skomentuj Radni Rady Powiatu w Lipnie podczas ostatniej sesji jednogłośnie przyjęli budżet powiatu na rok 2021. /Fot. Marcin Jaworski
REKLAMA

Rada Powiatu w Lipnie na posiedzeniu w dniu 14.12 br. jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu na 2021 rok dla Powiatu Lipnowskiego.

Zarząd Powiatu w Lipnie wraz z radnymi po dogłębnych analizach przeprowadzonych w trakcie prac komisji rady wypracował dla powiatu budżet, który, podobnie jak w roku poprzednim, zamyka się nadwyżką budżetową w wysokości 1.652.511,72 zł. W 2021 roku budżet zakłada osiągnięcie dochodów budżetowych w wysokości 85.793.873,67 zł, natomiast wydatki budżetowe zaplanowano na poziomie 84.141.361,95 zł. Podobnie jak w latach ubiegłych gros budżetu stanowią środki związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych podległych powiatowi.

Jednakże jednym z najistotniejszych z punktu widzenia przyszłości i rozwoju powiatu jest część budżetu poświęcona inwestycjom, jakie zostały zaplanowane na przyszły rok. Zarząd Powiatu w Lipnie przy aprobacie rady na rok 2021 zaplanował szereg inwestycji na łączną kwotę 11.748.299,75 zł.

W ramach budżetu zabezpieczono m.in. środki w wysokości 1.700.00,00 zł na budowę budynku szkoły specjalnej. Zgodnie z projektem powstać ma obiekt o nowoczesnej bryle, który stanie w pobliżu obecnej siedziby szkoły i będzie usytuowany na tej samej działce w miejscu obecnego parkingu. Budynek ma mieć 430 m2, będzie to obiekt 2-kondygnacyjny z płaskich dachem bez podpiwniczenia. Na parterze znajdą się cztery sale lekcyjne oraz sala plastyczna. Na piętrze zaprojektowano pomieszczenia administracji oraz salę gimnastyczną dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Lipnie. Budynek zostanie wyposażony w szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, m.in. platformę schodową czy inne rozwiązania stanowiące udogodnienia dla osób niewidomych, niesłyszących, słabowidzących, niedowidzących, z ograniczonymi możliwościami poznawczymi, takie jak: czytelny system informacji wizualnej (oznaczenia wejść, sal, funkcji, kolorystyka ścian, stolarki), czy oznaczenia za pomocą alfabetu braille'a.

Kolejną poważną pozycją na liście inwestycji powiatu jest modernizacja izby przyjęć lipnowskiego szpitala. W budżecie na ten cel zabezpieczono kwotę 2.500.00,00 zł, ostateczny koszt inwestycji będzie już niedługo znany, ponieważ zarząd już ogłosił przetarg na w/w inwestycję i czeka na oferty wykonawców. Ponadto zaplanowano kwotę 2.000.000,00 zł na podwyższenie wkładu do spółki z o.o. Szpital Lipno z przeznaczeniem na dofinansowanie modernizacji Oddziału ZOL.

Na 2021 rok zaplanowano także montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach administracyjnych stanowiących mienie powiatu (867.649,00 zł). Jest to kontynuacja działań rozpoczętych już w roku obecnym, mająca na celu nie tylko ograniczenie kosztów eksploatacji budynków stanowiących mienie powiatu, ale przede wszystkim stanowiące wymierny wkład w ochronę środowiska naturalnego i promowanie odnawialnych źródeł energii.

Zaplanowano też wydatki na inwestycje w modernizację budynku na obiekcie budynku internatu Zespołu Szkół w Skępem na potrzeby Domu Matki z dzieckiem (w wysokości 750.000,00 zł) oraz na wymianę instalacji elektrycznej w budynku Zespołu Szkół w Lipnie (w wysokości 554.699,00 zł).

Mniejszymi, ale nie mniej ważnymi, są inwestycje związane z budową chodników przy drogach powiatowych, na które przeznaczono 166.000,00 zł oraz zakupu koparko-ładowarki na kwotę 80.000,00 zł na potrzeby Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie. Planowane jest również wykonanie przebudowy drogi dojazdowej do budynku przy ul. Sierakowskiego wraz z przebudową parkingu (280.000,00 zł), budowa boiska plażowego wraz z zapleczem sanitarnym przy Zespole Szkół w Skępem (50.000,00 zł) oraz wykonanie podłączenia do sieci cieplnej budynku POW i Zespołu Szkół Specjalnych w Lipnie.

- Przyjęty budżet jest w zakresie zamierzeń inwestycyjnych planem ambitnym, ale realnym. Chcę wraz z Radnymi, aby nasz Powiat rozwijał się, wychodził naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym. Chcemy być nowocześni, iść z duchem czasu i naszymi inwestycjami przyczyniać się do napędzania pozytywnej koniunktury na rynku pracy - powiedział starosta lipnowski Krzysztof Baranowski.

źródło: Starostwo Powiatowe w Lipnie

(P.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA