Zamknij
REKLAMA

Nie bądź obojętny na los bezdomnych! Twoja reakcja może uratować komuś życie

13:00, 11.12.2020 | P.R.
Skomentuj
REKLAMA

Jak co roku, nadeszły chłody. Choć zima w ostatnich latach nie straszy ekstremalnie niskimi temperaturami czy opadami śniegu, to jednak jest to trudna pora roku szczególnie dla osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu. Dlatego rozejrzyjmy się wokół nas i nie zostawajmy obojętni na tych, którzy potrzebują pomocy.

Nadciąga zima. Pojawiają się pierwsze przymrozki i minusowe temperatury.  To trudne warunki atmosferyczne dla tych, którzy narażeni są na wychłodzenie organizmu. Najczęściej problem ten dotyka osób bezdomnych, chorych czy znajdujących się pod wpływem alkoholu, które długo przebywają na dworze czy nocują w nieogrzewanych pomieszczeniach. W tym okresie policjanci sprawdzają prowizoryczne schronienia w pustostanach, niezamykanych piwnicach, na terenie ogródków działkowych czy w innych ustronnych miejscach.

Problem dotyczy jednak także osób w starszym wieku, samotnie mieszkających i nieporadnych, które nie mogą sobie poradzić z codziennymi czynnościami jak np. napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Gdy przychodzą mroźne noce wystarczy niewiele czasu, aby doszło do wyziębienia organizmu lub zamarznięcia.

Policyjnej interwencji wymagają także czasami zaniedbane zwierzęta.

Pilne przypadki możemy zgłaszać dyżurnemu lipnowskiej policji na numer: 47 753 82 00. Warto skorzystać także z zakładki „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni, nasza reakcja może uratować komuś życie!

Pamiętajmy, że alkohol  w ciężkich zimowych warunkach nie działa rozgrzewająco. Daje jedynie chwilowe i złudne poczucie ciepła. Spożyty rozszerza naczynia krwionośne przyspieszając wymianę ciepła organizmu z temperaturą otoczenia, co w konsekwencji skutkuje ekspresowym wychłodzeniem. Przestrzegamy także przed niebezpiecznymi „spacerami” pod wpływem alkoholu, często podczas powrotu do domu, na tzw. „skróty” przez mało uczęszczane miejsca. Wystarczy chwila nieuwagi, aby się poślizgnąć czy potknąć, upaść i nie móc się podnieść. Wtedy o tragedię nie trudno.

autor: podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie

(P.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA