Zamknij
REKLAMA

Kilka inwestycji w szkołach powiatu lipnowskiego

09:48, 28.01.2020 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
Na tegorocznych inwestycjach powiatu skorzysta między innymi Zespół Szkół Technicznych w Lipnie. /Fot. lipnowski.powiat.pl

Powiat Lipnowski inwestuje w szkoły i placówki oświatowe, dla których jest organem prowadzącym. Już wkrótce po przejęciu przez Powiat wszystkie szkoły przeszły gruntowne termomodernizacje.

Warto przypomnieć kilka ważniejszych inwestycji oświatowych w placówkach na terenie powiatu. W roku 2009 przy Zespole Szkół w Lipnie zbudowany został kompleks sportowo-rekreacyjnego w ramach programu „Moje boisko – „ORLIK 2012” - koszt inwestycji to 1.288.000 zł, obiekt składa się z boiska do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego, które służy do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. Boiska mają również własne zaplecze sanitarno-szatniowe.

W 2011 roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lipnie przeniosła się do budynku przy ul. 11 Listopada, którego remont i rozbudowa kosztowały ok. 820 tys. zł i od 2012 roku stała się poradnią specjalistyczną dzięki czemu dzieci i młodzież z terenu powiatu lipnowskiego nie muszą jeździć na konieczne badania do Włocławka. W 2014 w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie oraz w Zespole Szkół w Skępem nastąpiła likwidacja barier w zakresie umożliwiania osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania oraz zakupiony został do przewozu osób niepełnosprawnych bus oraz autobus SOLBUS SL11 – łączny koszt tych inwestycji to ponad 1 mln zł. W tym samym roku Powiat w celu krzewienia kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży dokonał przebudowy boiska piłkarskiego oraz wielofunkcyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w Zespole Szkół w Skępem – koszt inwestycji to 2.624.745 zł.

Natomiast w 2015 roku przeprowadzona została największa jak do tej pory inwestycja jaką była budowa sali gimnastycznej wraz z zapleczem w Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie za niebagatelną kwotę 4 mln 423 tys. zł. Od 2017 roku także młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie może korzystać z dwóch nowych boisk wielofunkcyjnych, których koszt budowy, czyli ponad 0,5 mln zł poniósł Powiat z dochodów własnych. W 2018 roku w Zespole Szkół w Skępem została uatrakcyjniona strefa rekreacji i wypoczynku, która służy nie tylko uczniom, ale wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. Za kwotę 1mln 100 tys. zł zbudowany został pomost do cumowania sprzętu pływającego oraz wędkowania, a także wiaty biesiadne i scena.

Nakłady na oświatę to nie tylko baza dydaktyczna, ale również sukcesywne podnoszenie poziomu nauczania, który przynosi wymierne skutki w postaci choćby zdawanej przez absolwentów szkół średnich matury.

Powiat lipnowski jest organem prowadzącym dla pięciu szkół dla młodzieży typu maturalnego: Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Lipnie i Zespole Szkół w Skępem oraz Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie, Zespole Szkół w Skępem i Zespole Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą.

Absolwenci liceów ogólnokształcących oraz techników, którzy ukończyli szkołę w latach 2009 - 2019 przystępowali do egzaminu maturalnego. Egzamin maturalny wyznacza ważną datę graniczną w edukacji, zamykając długi ciąg zajęć od ósmej do szesnastej, kartkówek i klasówek tak dobrze znanych ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej. Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu, lecz świadectwo jego zdania wymagane jest od kandydatów na wyższe uczelnie. W roku 2019 przystąpiło do matury 239 absolwentów, z tego zdało 83%, co plasuje powiat lipnowski na 12 miejscu pod względem zdawalności wśród 23 powiatów województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wg rankingu ,,Perspektywy 2020” Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Lipnie zajęło 30 miejsce wśród 49 liceów z woj. Kujawsko-Pomorskiego otrzymując tym samym brązowy znak jakości. Natomiast w rankingu Ogólnokrajowym znalazło się na 850 miejscu wśród 1000 liceów, również otrzymując brązowy znak jakości. A jak wiemy Liceum lub technikum to szkoła, która w największym stopniu kształtuje młodego człowieka. Jeśli jest dobra – wpaja wartości, otwiera umysł, zapewnia udany start w dorosłe życie. Ranking pokazuje te polskie szkoły ponadpodstawowe, które robią to najlepiej.

Pomimo przeprowadzenia tylu inwestycji mających na celu ulepszenie i unowocześnienie bazy oświatowej władze Powiatu nie zaprzestały dalszego inwestowania w oświatę. Już w roku 2020 zostanie przeprowadzona kolejna modernizacja obiektu Zespołu Szkół w Lipnie, tym razem będzie to kompleksowa wymiana instalacji elektrycznej na kwotę 300 tys. zł. Kolejna inwestycja to wymiana dachu i więźby dachowej na budynku głównym szkoły w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie również na kwotę 300 tys. zł oraz termomodernizacja i wymiana pokrycia dachowego w obiektach Centrum Kształcenia Zawodowego w Lipnie, których koszt wyniesie ok. 270 tys. zł.

W niedalekiej przyszłości planowana jest również budowa dodatkowego obiektu dla Zespołu Szkół Specjalnych w Lipnie oraz największa inwestycja w oświacie, którą będzie budowa nowoczesnego budynku z salą koncertową dla Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lipnie. Realizacja tych inwestycji ma się zakończyć już w 2023 roku.

źródło Starostwo Powiatowe w Lipnie

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone