Zamknij
REKLAMA

Zima nie dla wszystkich jest łagodna...

09:42, 09.01.2020 | M.J.
Skomentuj
REKLAMA

Tak łagodnej zimy nie mieliśmy już dawno. Na palcach można policzyć dni, kiedy temperatura spada poniżej zera. W nocy owszem są przymrozki, ale jak na tę porę roku jest ciepło. …nie dla tych, którzy wylądują „na ulicy” lub z innych powodów zagrożeni są wychłodzeniem organizmu.

Zima tego roku (2019/20202) jest ciepła… a jednak w listopadzie i grudniu z powodu wychłodzenia w Polsce zmarło 14 osób.

Policjanci, jak co roku prowadza działania prewencyjne dotyczące zapewnienia ochrony osobom bezdomnym oraz zagrożonym wychłodzeniem. Panujące warunki atmosferyczne nie stanowią zagrożenia dla tych, którzy mają schronienie, ale bywa tak, że z ich powodu tracą życie osoby bezdomne, chore lub te, które pod wpływem alkoholu długo przebywają na dworze czy nocują w pomieszczeniach nieogrzewanych.

Nierzadko szukają one schronienia w pustostanach, niezamykanych piwnicach, na terenie ogródków działkowych czy w innych ustronnych miejscach.

Pamiętajmy, że wystarczy niewiele czasu, aby doszło do wyziębienia organizmu lub zamarznięcia.

Należy wziąć pod uwagę, że alkohol  w tych warunkach nie działa rozgrzewająco. Daje jedynie chwilowe i złudne poczucie ciepła. Spożyty alkohol rozszerza naczynia krwionośne przyspieszając wymianę ciepła organizmu z temperaturą otoczenia, co w konsekwencji skutkuje ekspresowym wychłodzeniem.

Alkohol i zimowe warunki nie sprzyjają również „spacerom” czy powrotom do domu, na tzw. „skróty” przez mało uczęszczane miejsca. Wystarczy chwila nieuwagi, aby się poślizgnąć czy potknąć, upaść i nie móc się podnieść. Wtedy o tragedię nie trudno.

Policjanci z powiatu lipnowskiego jak co roku kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenia.

Poniżej publikujemy także plakat z wykazem schronisk, jadłodajni i noclegowni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Apelujemy o zgłaszanie niepokojących przypadków do WCPR pod nr 112 lub dyżurnemu lipnowskiej policji na numer (054) 231 86 21. Wszystkie tego typu przypadki będą sprawdzane, a potrzebujący otrzymają  pomoc.  

podkom. Małgorzata Małkińska, oficer prasowy KPP w Lipnie

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA