Zamknij
REKLAMA

Radni przyjęli uchwałę zwiększającą podatki. Ile teraz zapłacimy?

14:41, 23.10.2019 | M.J.
Skomentuj
Podczas ostatniej sesji miejscy radni podjęli decyzję o podniesieniu podatków. /fot. Marcin Jaworski
REKLAMA

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Lipnie radni podejmowali uchwałę dotyczącą określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2020 roku. 

Uchwała, o której mowa określa następujące stawki podatku od nieruchomości obowiązujące na terenie Gminy Miasta Lipna:

- od budynków mieszkalnych - 0,81 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 4 grosze)

- od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,90 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 1,40 zł)

-od budynków zajętych na prowadzenie działności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,18 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 21 groszy)

- od budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 8,05 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 7,27 zł )

- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,95 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 7 groszy)

- od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 4,80 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 10 groszy)

- od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,50 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 17 groszy)

- od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego - 3,15 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej (wzrost o 6 groszy).

Każdego roku zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów podnosimy podatki, wiem, że jest to niepopularna rzecz, ale jesteśmy zmuszeni sytuacją, która wytworzyła się w tym roku. Chodzi tu o zmniejszoną subwencję oświatową czy chociażby udział w podatkach od osób fizycznych. Podnieśliśmy podatki jedynie o ten wskaźnik, który wskazywało Ministerstwo Finansów. Bardzo dziękuję wszystkim radnym za odpowiedzialność, bo wiadomo, że jeśli chcemy modernizować czy inwestować w mieście Lipnie, to musimy mieć na to pieniądze, które właśnie pochodzą z podatków lokalnych - powiedział burmistrz Paweł Banasik. 

(M.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

KomikKomik

4 4

Zmiejszona subwencja oświatowa, co za bzdury, ok kiedy pieniądze z subwencji idą na inne wydatki? Jest zatrudnionych mniej nauczycieli bo przeszli do szkół ponadpodstawowych, więc jest też mniesza subwencja oświatowa.
15:57, 23.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TojaToja

0 0

Część nauczycieli gimnazjum przeszła do szkół podstawowych. Część poza Lipno. Do tej pory gmina prowadziła szkoły o łącznej ilości dziewięciu klas. (6+3) Teraz jest osiem. Stąd subwencja mniejsza. Ale budynki do utrzymania pozostały i płace większości nauczycieli też. Większa subwencja trafi do powiatu, bo tam trafiło więcej uczniów. 18:35, 26.10.2019


GośćGość

3 1

Warto mieć rozeznanie w temacie żeby zabierać merytryczny głos... 06:26, 24.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 0

No i jedna szkoła duża została w mieście zlikwidowana, to i subwencja mniejsza... 06:10, 29.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z LipnaZ Lipna

4 0

Czy dostaliście już decyzje na podatek od nieruchomości? Prawie każdy kto ma dom ma też budynek gospodarczy. Na pierwszy rzut oka - to jakiś błąd? nieprawdaż? Nic podobnego podatek wzrósł ponad 1000%. Nie, nie, to nie pomyłka 1000. Mówiło się o 10, może 15%. W końcu wszystko drożeje ale 1000%. To przegięcie! Pan burmistrz podziękował radnym za odpowiedzialność :). Mam nadzieję, że mieszkańcy też im podziękują osobiście 09:38, 28.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA