Zamknij
REKLAMA

Otwarcie czternastek w Lipnie niebawem. Niektóre już funkcjonują

12:23, 07.08.2018 | M.J.
REKLAMA
Skomentuj
fot. lipnowski.powiat.pl

Lipno to jedna z miejscowości, w których, przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, powstały lub powstaną „czternastki”.

W całym regionie trwa budowa „czternastek”, czyli kameralnych domów dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji.

Pomoc, z której korzystają powiaty i miasta na prawach, powiatu pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji - chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie placówki.

Do tej pory zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstaną 32 domy dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizację istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

W czterech nowych, trzystumetrowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim w powiecie włocławskim - dzieciaki mają do dyspozycji między innymi dwuosobowe pokoje, wygodną świetlicę oraz świetnie wyposażoną kuchnię. Za budowę domów w Brzeziu powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017. Kolejne inwestycje są na finiszu.

Cztery "czternastki" powstaną we Włocławku. Po dwie: w Bydgoszczy, w Trzemiętowie, Brodnicy, Chełmnie, Lipnie i w Więcborku. Będą jeszcze w Grucie, Toruniu, Unisławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Łasinie, Kruszwicy, Gostycynie, Żalnie, Marcinkowie, w Bąkowie i w Książkach.

źródło Starostwo Powiatowe w Lipnie

(M.J.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Trzeźwo patrzącyTrzeźwo patrzący

0 0

Jak dla mnie to będzie sodoma i gomora 22:55, 12.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone