Zamknij

Jak należy dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

10:00, 21.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:05, 21.02.2019

W przypadku każdego domostwa, które nie jest podłączone do zbiorczej kanalizacji sanitarnej, bardzo ważną rolę odgrywa przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dzięki niej możemy nie tylko zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale też działamy w zgodzie ze środowiskiem. Przede wszystkim jest to związane z tym, że do rowów melioracyjnych, gruntów lub rzek trafiają proste związki mineralne. Właśnie dlatego tak ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, jak prawidłowo dbać o takie urządzenie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co to właściwie jest?

Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, które ma za zadanie zneutralizowanie odpadów sanitarnych. Zazwyczaj jest to możliwe dzięki naturalnym procesom, np. w wyniku rozkładu tlenowego lub beztlenowego. Dzięki temu produkt końcowy zyskuje drugą klasę czystości i może być odprowadzony do wód powierzchniowych, np. rowów melioracyjnych lub rzek. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie elementy ulegają rozkładowi, dlatego konieczne jest czyszczenie pojemnika.

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja

Niezwykle istotne jest to, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie działała prawidłowo tylko wtedy, gdy zadbamy o właściwą konserwację i eksploatację. Przede wszystkim nie możemy zapominać o opróżnianiu osadnika gnilnego. Jednak taką czynność należy wykonywać nie częściej niż raz na rok do trzech lat. Zatem zauważmy, że nie stanowi to dużego utrudnienia dla nas. Bardzo ważne jest również to, by kupować przydomową oczyszczalnię ścieków tylko ze sprawdzonych miejsc, jak np. https://oczyszczalnie24.eu/9-oczyszczalnie-ekologiczne. Dzięki temu możemy być pewni, że urządzenie jest dobrze wykonane.

Prawidłowa obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków

Zwróćmy uwagę na to, że obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków nie ogranicza się jedynie do opróżniania osadnika gnilnego. Konieczne jest także to, żebyśmy wykonywali jeszcze parę innych, ważnych czynności, jak np. kontrola dmuchawy powietrza. Jednak takich zadań jest więcej, dlatego warto na nie zwrócić uwagę.

Najważniejsze zadania w trakcie obsługi przydomowej oczyszczalni ścieków

  • Oczyszczanie filtrów,
  • Wymiana lub oczyszczanie filtrów powietrza,
  • Kontrola stopnia natlenienia,
  • Dodawania kultur mikroorganizmów,
  • Sprawdzanie poziomu osadu aktywnego, ale też tego, który znajduje się w strefie aktywnej,
  • Stosowanie czystej wody do płukania pompy w przepompowni.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%