Zamknij

Wentylacja - najczęstsze błędy, jakie są popełniane na etapie budowy

15:14, 13.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:24, 13.02.2019

Można śmiało powiedzieć, że wentylacja jest podstawą przy budowie domów, zakładów pracy czy hal przemysłowych. To ona odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza, a co za tym idzie - za bezpieczeństwem życia ludzkiego. Niestety wielu budowlańców, jak i samych właścicieli nieruchomości nie jest świadomych nie tylko przepisów, ale norm. Stąd popełniają szereg błędów, które albo będą podnosić koszty eksploatacyjne w budynku, powodowały zniszczenia lub nawet narażały życie. Zapoznaj się z tymi najczęstszymi, które można łatwo wyeliminować.

Podstawowy błąd - za mało wentylacji w budynkach

Już na etapie projektowania budynków, powinno się zadbać o odpowiednią ilość przewodów wentylacyjnych w pomieszczeniach, które są szczególnie narażone. W domach mieszkalnych będą to: kuchnia, łazienka, spiżarnia oraz pralnia. W przypadku przemysłowych - wszelkie pomieszczenia produkcyjne, w której para wodna jest na porządku dziennym. Tutaj instalacje wentylacyjne powinny spełniać wymagania, które są stawiane nawet przez Ministerstwo Infrastruktury.

Należy też pamiętać o właściwej wentylacji w pomieszczeniach, w których jest gaz - czyli nie tylko kuchnie, ale i w produkcji. Właściwie zaprojektowana wentylacja to wręcz podstawa.

Za mało przewodów oraz wątłe węże techniczne do wentylacji

Nawet, jeżeli system wentylacji został właściwie zaprojektowany, zawsze błędy mogą powstać w momencie układania instalacji. Często inwestor szuka czy to oszczędności pieniędzy czy czasu i zakłada zdecydowanie za mało przewodów wentylacyjnych. Niekiedy rozdziela je na zewnętrzne i wewnętrzne. Nie jest to dobra praktyka, ponieważ zaburza ciągi i powoduje, że wentylacja nie jest skuteczna.

Jest jeszcze jeden często popełniany błąd. Zły wybór węży technicznych. Inwestorzy, szczególnie niedoświadczeni nie sprawdzają, które z nich są najlepsze do danego budynku. A wystarczy tak naprawdę sprawdzić je na kuma.pl, gdzie z łatwością dobierze się je pod względem zakresu temperatury, rodzaju tłoczonego powietrza czy średnicy.

Warto też się zastanowić nad ich jakością, materiałem z którego są wykonane czy elastycznością, jeżeli ciągi stanowią labirynt węży. Raz, a dobrze położona instalacja to oszczędność - pieniędzy i czasu, ponieważ te "niewystarczające" kiedyś trzeba będzie modernizować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%