Zamknij

Zalety i wady dachów z okapem

00:00, 26.06.2022 artykuł sponsorowany

Domy bez okapu dachowego są dzisiaj coraz popularniejsze. Zobacz, czym dokładnie jest okap dachowy, jakie spełnia funkcje i jakie ma zalety i wady!

Okap dachu – co to jest?

Pod pojęciem okapu dachu znajduje się jego część, która wystaje poza bryłę budynku. Okapy dachowe mogą mieć różne formy w zależności od rodzaju dachu i architektury. Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w Polsce jest wykończona dachami z okapami, dlatego są one powszechnie spotykane. Budynek może być jednak wzniesiony bez okapu. Wtedy dach kończy się na poziomie ściany zewnętrznej budynku. Takie rozwiązanie konstrukcyjne stosowane jest często w nowoczesnej architekturze, na przykład w projektach domów stodoła albo domach z płaskim dachem.

Jakie funkcje spełnia okap dachu?

Okap dachu spełnia zróżnicowane funkcje, przez co jest on praktycznym elementem budynku. Funkcje okapu dachowego:

  • Zwiększa szczelność dachu budynku,
  • Zmniejsza nasłonecznienie okien i ścian,
  • Ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody,
  • Przedłużony może spełniać funkcję zadaszenia, na przykład wiaty, tarasu,
  • Może być dekoracją budynku.

Jak okap wpływa na wygląd bryły domu?

Dach wyposażony w okap powoduje, że budynek uzyskuje tradycyjny wygląd. Często jest on montowany w domach z dachami dwuspadowymi albo dachami czterospadowymi, które nawiązują swoją architekturą do dawnych dworków czy w domach współczesnych z tradycyjnymi, rustykalnymi elementami. Domy z dachem bez okapu mogą zatem wyglądać nowocześniej, co powoduje, że takie rozwiązanie często stosowane jest w budynkach wpisujących się w najnowsze trendy architektoniczne. W efekcie bryła budynku jest prosta, zwarta, minimalistyczna. Jak wspomnieliśmy wcześniej, bezokapowe dachy często są elementem składowym nowoczesnych stodół. Są to dzisiaj jedne z najczęściej wybieranych projektów domów jednorodzinnych. Również dachy tego typu wykonuje się w nowoczesnych domach z płaskimi dachami.

Zalety i wady dachu z okapem

Przed wyborem projektu domu jednorodzinnego należy uwzględnić zalety i wady okapów dachowych. Nowoczesny dom z okapem czy bez – co wybrać? Zalety okapu dachowego:

  • Pomaga ochronić budynek przed deszczem, zwłaszcza ulewnym i zacinającym, dzięki czemu może wydłużyć trwałość tynków, dachu, zapobiegać zalaniu pomieszczeń z otwartymi oknami.
  • Zapewnia schronienie przed deszczem podczas przebywania na zewnątrz.
  • Powoduje, że wnętrza nagrzewają się wolniej, dlatego chroni dom przed przegrzewaniem podczas upałów i zapewnia większy komfort termiczny.
  • Może ułatwiać wykonanie zadaszenia obszaru bezpośrednio przy budynku, na przykład wtedy, gdy planuje się taras albo wiatę garażową.

Wady okapu dachowego:

  • Może ochładzać pomieszczenia, dlatego wymagają one wtedy silniejszego nagrzewania, co zwiększa koszty eksploatacyjne.
  • Długi okap dachowy powoduje, że pomieszczenia są nadmiernie zacienione.
  • Podnosi koszty związane z budową dachu budynku.
  • Nieodpowiednio wykonany może powodować uszkodzenie dachu, na przykład przez przenikanie wilgoci, osiedlenie się gryzoni, owadów lub innych szkodników.

Dach bez okapu – kiedy warto go wybrać?

Rezygnacja z okapu dachowego może być korzystnym wyborem i jest to coraz częściej podejmowana decyzja w przypadku nowych domów jednorodzinnych. Brak okapu jest rekomendowany przede wszystkim podczas budowy domu energooszczędnego albo pasywnego, ponieważ ogranicza on straty cieplne i ułatwia pasywne ogrzewanie domu padającymi na niego promieniami słońca. Umożliwia też wykonanie szczelnej termoizolacji bez mostków cieplnych. Dach bezokapowy sprawi też, że budynek będzie tańszy w realizacji, chociaż wymaga on zastosowania odpowiednich materiałów i wiedzy w zakresie ich montażu.

Jak wykonuje się dach bezokapowy?

Na dach bezokapowy stosuje się różne materiały, na przykład pokrywa się go dachówką, blachodachówką albo blachą z rąbkiem stojącym. Bardzo ważne jest zamontowanie odpowiedniego bezokapowego systemu rynnowego, który wykonuje się przed termoizolacją elewacji. Umożliwia on schowanie rynien oraz rur spustowych, by sprawnie odprowadzać wodę i nadać budynkowi nowoczesny wygląd.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%