Zamknij

Wakacyjna praca za granicą - jakie dokumenty warto zabrać ze sobą

08:40, 22.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:42, 22.05.2019
Skomentuj

Wakacje są świetną okazją do zarobienia pieniędzy i zdobycia doświadczenia. Polacy chętnie wyjeżdżają wówczas na Zachód, skuszeni perspektywą wysokich wynagrodzeń. Do popularnych kierunków należą Niemcy, Holandia, Wielka Brytania czy Francja. Jakie dokumenty trzeba ze sobą zabrać, jeżeli planujemy zarobkowy wyjazd za granicę?

Dowód osobisty lub paszport

Przed opuszczeniem kraju koniecznie należy sprawdzić ważność dowodu osobistego lub paszportu. Dokumenty tożsamości będą niezbędne do bezwizowego wjazdu na terytorium danego państwa i do dopełnienia ważniejszych formalności. W przypadku wyjazdu do kraju, gdzie Polaków obowiązują okresy przejściowe, obligatoryjne okaże się uzyskanie pozwolenia na pracę. Dowód lub paszport przydaje się też przy załatwianiu spraw finansowych. Przykładowo, jeżeli często zlecamy przelewy z Niemiec do Polski, przekraczając równowartość 1000 euro w okresie 90 dni, w serwisach transakcyjnych trzeba dodać skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli jednak zleca się operacje na mniejsze sumy, przelew z Niemiec do Polski uda się wykonać bez wspomnianych formalności. Dzięki przekazom do kraju można mieć pewność, że środki będą bezpieczne na wskazanym rachunku. Szybkie przelewy z Niemiec zlecisz na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-niemiec-do-polski.

EKUZ

Wyjeżdżając do pracy za granicę trzeba zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument zapewni bezpłatną podstawową pomoc w razie problemów ze zdrowiem. Refunduje część usług medycznych, ale nie wszystkie, dlatego warto rozważyć zakup dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. EKUZ pozwala na uzyskanie opieki zdrowotnej zanim zaczną obowiązywać ubezpieczenia związane z wykonywaniem konkretnej pracy.

Prawo jazdy

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie państw Unii Europejskiej, ale też w Szwajcarii i innych krajach Europy Zachodniej. Warto wiedzieć, że międzynarodowe prawo jazdy okaże się potrzebne podczas podróży do Europy Wschodniej i na innych kontynentach. Wyrobienie dokumentu trwa około tygodnia, a jego ważność wynosi 3 lata.

Kopie dokumentów

Przed wyjazdem do pracy za granicę warto przygotować przynajmniej dwie kopie ważniejszych dokumentów – dowodu osobistego, paszportu, wizy, prawa jazdy, dokumentów ubezpieczeniowych, kart bankomatowych itp. Warto też zaopatrzyć się w ich wersję elektroniczną na wypadek zgubienia oryginału czy wystąpienia innych sytuacji losowych.

Przetłumaczone dokumenty aplikacyjne lub agencyjne 

Jeżeli pracy będzie się szukać dopiero po wyjeździe do konkretnego miejsca, koniecznie trzeba zabrać przetłumaczone na język angielski dyplomy ukończenia szkół, uprawnienia do wykonywania danego zawodu (potrzebują ich np. elektrycy, spawacze i operatorzy wózków widłowych), certyfikaty, CV i list motywacyjny oraz ewentualne referencje. Jeśli już zostało się zatrudnionym przez zagranicznego pracodawcę (przez polską agencję), w wielu wypadkach niezbędne okaże się zabranie dokumentów związanych z faktem bycia pracownikiem danej firmy. W przypadku konieczności tłumaczenia należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Wszystkie wspomniane dokumenty warto posiadać w co najmniej dwóch kopiach.

Nigdy nie należy wyjeżdżać za granicę bez odpowiedniego przygotowania. Trzeba zadbać o wszystkie szczegóły, w tym spakować wymagane dokumenty. Wówczas można zyskać pewność, że uniknie się wielu problemów w czasie wyjazdu, a pobyt w obcym kraju będzie bezpieczniejszy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%