Zamknij

Leczenie kanałowe zęba - najczęściej zadawane pytania

07:30, 17.04.2019 artykuł sponsorowany

Leczenie endodontyczne, które potocznie nazywane jest też kanałowym, to nierzadko jedyny sposób, aby chory ząb mógł być uratowany. Proces, polega na oczyszczeniu komory zęba i kanałów korzeni z chorej miazgi. Kolejno dochodzi do dezynfekcji i wypełnienia wolnych przestrzeni w kanałach, za pomocą biozgodnego materiału – gutaperką. Metoda ta, leczy nieodwracalne zapalenie miazgi, czyli pulupopatię nieodwracalną.

Wokół tego zabiegu krąży wiele mitów, które najczęściej nie są prawdziwe. Mimo tego, wśród pacjentów pojawia się zawsze wiele pytań i dylematów. Leczenie kanałowe zęba to bardzo popularna pozycja w repertuarze stomatologów. Zabieg ten, wykonywany jest bardzo często.

Czy podczas zabiegu może pojawić się ból?

Fakt – leczenie endodontyczne nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, natomiast wcale nie jest powiedziane, że musi być to bolesne, ponieważ bardzo często przeprowadza się je przy miejscowym znieczuleniu. W skrajnych sytuacjach, np. kiedy u pacjenta występuje dentofobia – strach przed zabiegami dentystycznymi, stomatolodzy decydują się na wykonaniu całego procesu w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Mimo tego, że leczenie kanałowe nie jest lubianym przez pacjentów zabiegiem, jest to jedyna metoda, która pozwala na trwałe usunięcie źródła choroby i potencjalnego zagrożenia poważniejszego zakażenia, które niekiedy może rzutować na wiele ludzkich narządów.

Czy leczenie kanałowe zęba, wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta?

Na ogół, do tego typu zabiegu nie trzeba się wyjątkowo przygotowywać, natomiast niezbędne będzie wykonanie radiologicznego zdjęcia konkretnego zęba. Pozwoli to dokładnie ocenić kształt i ilość kanałów korzeniowych zęba, wraz z jego otoczeniem (okolicą okołowierzchołkową). Zanim lekarz przystąpi do leczenia, przeprowadzany jest krótki wywiad z pacjentem, w celu uzyskania niezbędnych informacji o ogólnym zdrowiu i występujących uczuleniach. Jeżeli natomiast zabieg będzie prowadzony pod narkozą, niezbędne będzie wykonanie badań laboratoryjnych. Ponadto, pojawi się wówczas konieczność odbycia rozmowy z anestezjologiem.

Czy wiek pacjenta, może go wyeliminować z leczenia kanałowego?

Na ogół, nie ma żadnych przeciwwskazań wiekowych co do leczenia endodontycznego, natomiast w wypadku niektórych grup wiekowych, może zajść konieczność odroczenia leczenia. Będzie tak na pewno w wypadku dzieci, w związku z niecałkowitym uformowaniem wierzchołka korzeniowego zębów z żywą miazgą. U osób w podeszłym wieku, może dojść do całkowitego zobliterowania – zamknięcia światła kanału korzeniowego, co może znacznie skomplikować jego opracowanie. Mimo opisanej wcześniej sytuacji, zdarzają się, że leczenie kanałowe zęba, jest też przeprowadzane u dzieci. Jest to jednak bardzo specyficzna grupa wiekowa. Kiedy miazga zęba jest martwa, a wierzchołki korzeni nieuformowane lub dochodzi do ich częściowej resorpcji, mogą pojawić się pewne komplikacje, związane z precyzyjnym i szczelnym zamknięciem, niezwykle szerokiego w tej sytuacji – wierzchołka korzeniowego.

Materiały jakie są aktualnie wykorzystywane, pozwalają jednak na skutecznie leczenie nawet w takich przypadkach. Endodontyczne leczenie żywych zębów, gdzie rozwój wierzchołków się jeszcze nie zakończył, powinno się odroczyć w czasie.

Czy leczenie kanałowe, zawsze kończy się sukcesem?

Jako, że organizm ludzki, jest żywą strukturą, w przypadku każdej interwencji medycznej, również leczenia endodontycznego, może dojść do pewnych powikłań. Najczęściej dzieje się tak, kiedy kanały korzeniowe są zakrzywione lub gdy dochodzi do ich zobliterowania. To też perforacje dna komory zęba i obecność zębiniaków. Niestety, może się też wydarzyć, że podczas wykonywania zabiegu, końcówka narzędzia, którym dentysta opracowuje kanał ulegnie ułamaniu i nie będzie możliwości, aby ją usunąć i opracować kanał do końca. Niekiedy, nieudane leczenie kanałowe zęba, spowodowane jest też trudnością w ocenie urazu mechanicznego, który obserwowany jest na zdjęciu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%