Zamknij
REKLAMA

Aranżacja wnętrz - jak zrobić to samemu?

13:43, 11.04.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Własny kąt to z pewnością dla większości osób spełnienie marzeń. Szczególnie jeśli po raz pierwszy opuszcza się rodzinne gniazdo i zaczynasz żyć na własną rękę. W takim momencie szczególnie potrzebne są proste, praktyczne i nieobciążające przesadnie portfela rozwiązanie na urządzenie wnętrza.

O aranżacji wnętrz można by pisać wiele, od setek lat ludzie przykładają dużą wagę do wyglądu otaczającej ich miejsc, przestrzeni. Dom kojarzy się z bezpieczeństwem i odgrodzeniem się od świata zewnętrznego. Dlatego powinien nie tylko dobrze wyglądać od zewnątrz, ale także w środku powinien być stworzony według własnych upodobań. To w nim spędzamy znaczną część czasu, tworzymy rodziny, wychowujemy dzieci, nierzadko pracujemy i relaksujemy.

Mimo że technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, to w wypadku aranżowania wnętrz stare i klasyczne rozwiązania często są najlepsze. W końcu nasz dom to nasza wizytówka, dlatego powinniśmy urządzić go tak, by każdy z naszych gości czuł się w nim dobrze i swobodnie. A nic nie zapewni tego uczucia tak dobrze jak meble czy styl przypominający mieszkanie u rodziców.

Aranżacja nowych przestrzeni

Jeśli Twoje mieszkanie przeszło gruntowny remont lub jest zupełnie nowe, to masz idealne możliwości, by w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni.

Podczas wykańczania wnętrz potrzebna jest pomoc specjalisty, to w wypadku aranżacji pomieszczeń, dużą część jesteś w stanie zrobić samemu.

Poniżej zamieszczamy propozycje na urządzenie czterech kątów, dzięki którym aranżacja stanie się prostsza i szybsza. Polecamy te wskazówki szczególnie osobom niemającym doświadczenia na tym polu.

Planowanie przestrzeni i projekt

Zadbanie o rozplanowanie pokoi jest kluczowy, aby uzyskać zadowalający efekt. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Zaplanowanie funkcji każdego pomieszczenia pozwoli Ci określić własne wymagania.

Jeśli posiadasz duży dom, polecamy, byś podzielił je na dwie strefy: publiczną i prywatną. W publicznej warto zadbać o to, by goście czuli się w niej przyjemnie i komfortowo. Natomiast strefa prywatna powinna być stworzona wyłącznie dla mieszkańców.

Korytarz

Nie da się wejść do mieszkania inaczej niż przechodząc przez korytarz, zwany także przedsionkiem lub przedpokojem. Ważne, by w takim pomieszczeniu było przestronnie, czysto i jasno. Postaraj się w miarę możliwości zminimalizować liczbę mebli. Im mniej mebli w małym pomieszczeniu, tym wrażenie większego porządku. W standardowym korytarzu wystarczyć powinna jedna duża szafa, wieszak na okrycia wierzchnie i szafka na buty.

Dla optycznego powiększenia przedpokoju, warto powiesić dwa duże lustra naprzeciw siebie. W ten sposób przestrzeń wyda się bardziej przestronna. Przyjemne oświetlenie natomiast spowoduje, że pomieszczenie wydawać się będzie cieplejsze.

Ciekawym sposobem na odgrodzenie korytarza od reszty pomieszczeń, będzie zastosowanie innej posadzki niż w pozostałych pokojach.

Dużo światła słonecznego!

Światło słoneczne z pewnością wpływa na lepsze samopoczucie. I to już powinien być wystarczający powód, dla którego w miarę możliwości, zamontujesz wielkoformatowe okna, odsłonisz rolety. Jeśli jednak to nie wystarczy, to duże okna i jasność w pomieszczeniu powoduje, że wydaje się ono większe niż w rzeczywistości jest. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać światła ciężkimi zasłonami. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne i delikatne zasłonki, które bez problemu będą przepuszczać promienie słoneczne.

Kolor, dużo koloru!

Kolor ma ogromne znaczenie zarówno dla własnego samopoczucia, jak i funkcją, jaką pełni w mieszkaniu. Dlatego decydując się na dobór kolorystyki, kieruj się swoją estetyką, poczuciem piękna, ale zwróć także uwagę na wrażenie, jakie kolor w nas wywołuje. Należy wiedzieć, że nie każdy kolor będzie pasował do danego pomieszczenia. Czarny kolor niekoniecznie sprawdzi się jako barwa salonu czy kuchni. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy malowaniu ścian jest biel. Gdy utrzymana jest w czystości, pasuje do wszystkiego i ładnie współgra z innymi barwami. Pomieszczenia w tej kolorystyce sprawiają wrażenie czystych i przytulnych. Nie można jednak przesadzić z bielą, ponieważ jej nadmiar może stać się nudny, a pomieszczenie stanie się mocno sterylne. Warto z tego powodu dobierać różne odcienie bieli i przełamywać je mocnymi kolorami. Aktualnie modne są zarówno meble i dodatki stylizowane na stare, jak i te zupełnie nowoczesne. Wybór zatem jest ogromny, jednak lepiej trzymać się zasady, że co za dużo to niezdrowo i z umiarem podejść do kwestii dodatków w mieszkaniu.


Jeśli nie masz doświadczenia w malowaniu ścian, wynajmij firmę remontową, która się tym zajmuje.

Zabawa kolorami

Przed przystąpieniem do malowania ścian, warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujesz od danego pomieszczenia. Przemyśl jak często będziesz w nim przebywał i jaką funkcję ma pełnić. Jasne i zimne odcienie na ścianach sprawią, że pokój stanie się optycznie większy. Natomiast, jeśli zależy Ci na wrażeniu przytulnego mieszkania, postaw na ciepłe kolory.

Dobra aranżacja wnętrza to umiejętne połączenie mebli, dodatków i tła. Stanowi ono bardzo ważną część, dlatego należy dobrze zastanowić się nad przeznaczeniem pomieszczenia. Konkretne kolory pozwalają uzyskać konkretny charakter wnętrza. Burgund czy butelkowa zieleń powodują, że wnętrze nabiera tajemniczego i eleganckiego stylu.

Jednak przesyt pewnego koloru może przytłaczać. Nadmiar czerwieni, fioletu czy pomarańczu tylko początkowo robi dobre wrażenie.

Spójnie dopasowane meble z tłem sprawią, że całość odpowiednio się “zgra”.

Podłogi

Równie istotne co ściany, są pasujące podłogi. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się te monochromatyczne. Ten rodzaj podłóg jest zdecydowanie lepszy niż używanie marmurów, gresów czy drewnianych parkietów, ponieważ nie każda tekstura pasować będzie do pomieszczenia.


Odpowiednio dobrany, jednolity kolor posadzki, niezależnie od materiału, powinien pasować do każdego mieszkania.

Akcenty

Akcenty pomagają w prosty, ale i efektowny sposób nadać aranżacji głębi oraz indywidualnego charakteru. Istnieją dwa najbardziej skuteczne sposoby na zaakcentowanie pomieszczeń w domach.

Pierwszy z nich nawiązuje do malowania ścian w pokojach. Zamiast malować wszystkie na ten sam kolor, warto przełamać rutynę i uwypuklić jedną ścianę za pomocą innej, intensywniejszej barwy. Ten sposób z pewnością przyciągnie wzrok gościa w tym kierunku. Dlatego połączmy tę przestrzeń z funkcją pomieszczenia. Jeśli jest to jadalnia, ustaw przed odmienną ścianą stół, jeśli salon - kanapę lub zawieś na ścianie telewizor.

Wyrazistym akcentem nie musi być mocno barwna ściana. Zastąpić ją możesz specyficznym meblem, oryginalnym dywanem czy wzorzystymi poduszkami. Odpowiednio połączone meble i dodatki spowodują, że mieszkanie stanie się przytulne i wizualnie interesujące.

Powielanie

Wrażenie ładu i porządku potęguje zastosowanie w mieszkaniu powtarzalnych wzorów. Powieszenie obok siebie trzech ramek tej samej wielkości lub poukładanie kilku poduszek tej samej barwy co lampa lub dywan w pokoju. Takie rozwiązanie pomoże uspokoić wnętrze i sprawi, że stanie się wizualnie bardziej ułożone. Jednak tu również należy pamiętać o zasadzie, że co za dużo, to niezdrowo. Zbytnie nagromadzenie dekoracji, dodatków może wydawać się chaotyczne i nieuporządkowane.

Zmieniaj

Sposobem na szybką i mało kosztowną zmianę w aranżacji wnętrza jest dokonanie niewielkiej zmiany kilku elementów. Nawet mała różnica powoduje odświeżenie pomieszczenia. Możesz powiesić obraz na innej wysokości niż wcześniej lub zmienić zdjęcia w ramkach.

Proporcje

Proporcje są niezmiernie istotne przy urządzaniu wnętrz. Jeśli w małym pomieszczeniu umieścisz sporych rozmiarów szafę, to sprawi, że będzie zbyt kontrastować i dominować nad resztą wnętrza. Dlatego duże i wysokie meble ustaw w największych pokojach w mieszkaniu, a w mniejszych dobrze zachować wolną i białą przestrzeń. Ten trik sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe.

Równowaga

Wrażenie przeładowania często nie wygląda dobrze, a raczej sprawia wrażenie przepychu, a często brudu. Postaw dlatego na taką ilość dodatków, która w pomieszczeniu nie wywołuje wrażenia niepokoju.

Punkt centralny

Ustalenie punktu centralnego w pomieszczeniu pomoże zorganizować Ci całą przestrzeń. W salonie głównym punktem może być kominek wokół którego ustawić można meble tworząc w ten sposób rodzinną i przytulną atmosferę. Innym rozwiązaniem jest powieszenie dużego obrazu, który będzie się dobrze kojarzył mieszkańcom, a gości przyciągnie niecodzienna forma ozdabiania wnętrz.

Dom to przede wszystkim ludzie, więc dobrze byłoby, żeby punktem centralnym każdego domu było miejsce, w którym pomieści się każdy mieszkaniec. Warto więc zaopatrzyć się w duży stół, krzesła lub kanapę, by w dowolnym momencie móc wspólnie zjeść posiłek czy porozmawiać.

Różne układy

W zależności od tego, czy lubisz perfekcję i harmonię czy artystyczny nieład, inaczej ułóż meble. Zwolennicy symetrii powinni dobierać meble podobnych rozmiarów. Natomiast asymetria w pomieszczeniach nadaje im świeżości i niebanalnego wyglądu.

Stylistyka

Indywidualne podejście do aranżacji powinno odgrywać najważniejszą rolę, nie zapomnij jednak o spójnej stylistyce. Zdecydowanie się na jeden styl zapobiegnie powstania chaosu w mieszkaniu. W zależności od upodobań, postaraj się w tym kierunku iść i w ten sposób dekorować wszystkie pomieszczenia.

Wygoda i funkcjonalność

Nawet najlepiej urządzone wnętrze nie będzie spójne, jeśli nie zadbasz o jego wygodę i funkcjonalność. Nowe meble w kuchni nie będą cieszyły, jeśli zatarasują przejście do innego pomieszczenia. Wyposażenie domu muszą być przede wszystkim wygodne i ustawione w sposób ergonomiczny.


Jeśli istnieje możliwość, to najlepiej odgrodź część aktywną mieszkania od tej wypoczynkowej. W ten sposób domownicy nie będą sobie przeszkadzać.

Inspiruj się!

Inspirowanie się zdjęciami czy wizualizacjami ze stron internetowych lub magazynów pobudza wyobraźnię, daje bodźce do działania. Pamiętaj jednak, żeby nie powielać tego, co zobaczysz w gazecie, a tworzyć we własny sposób. Każda przestrzeń ma swój indywidualny styl, więc kopiowanie niekoniecznie przyniesie zadowalające efekty. Pamiętaj, że dom to miejsce, w którym spędzasz dobre i złe momenty, dzielisz się pozytywnymi wiadomościami i smutnymi doświadczeniami, dlatego musisz czuć się w nim dobrze i bezpiecznie.

Artykuł powstał przy współpracy z Dawidem Popławskim (www.tanieremonty.warszawa.pl) oraz Waldemarem Pisarkiem (www.remonty.w.poznaniu.pl).

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© terazlipno.pl | Prawa zastrzeżone